Pasaulyje

2013.10.25 17:17

Fukušimoje trūksta darbuotojų: į darbą privilioja apgaule

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.10.25 17:17

Japonija vis dažniau pritraukia užsienio žurnalistų dėmesį, nes įtariama, kad likviduodama po 2011 metų cunamio sugadintos Fukušimos branduolinės jėgainės padarinius pažeidžia elektrinės darbininkų teises: iš anksto neinformavus jie siunčiami dirbti į pažeistus reaktorius, o radiacijos lygis penkis kartus viršija skelbiamą.

Japonija vis dažniau pritraukia užsienio žurnalistų dėmesį, nes įtariama, kad likviduodama po 2011 metų cunamio sugadintos Fukušimos branduolinės jėgainės padarinius pažeidžia elektrinės darbininkų teises.

Fukušimos tvarkymo darbus tiriantys „Reuters“ žurnalistai sako, kad trijų sugadintų branduolinių reaktorių padarinių likvidavimas apraizgytas sunkiai atsekamais užsakovų ir rangovų tinklais.

Pasak Fukušimą administruojančios bendrovės „Tepco“, pusė iš 50 tūkst. darbininkų įdarbinti vienos įmonės, bet iš tikrųjų valdomi visai kitos, nors tokia praktika Japonijos įstatymų draudžiama. Taip tarpininkai į savo kišenes susižeria dalį sutarto atlyginimo, o darbų vykdytojams daug lengviau ignoruoti saugumo reikalavimus.

Jungtinių Tautų ekspertai sako, kad Fukušimos darbininkų radiacijos lygis yra bent penktadaliu didesnis, nei skelbia pati Japonija.

„Į frontą siunčią tuos, kuriuos pavyksta surinkti meluojant. Kai jau šie nusidirba iki devinto prakaito, tada meluodami renka kitą grupę“, – Fukušimos darbininkas Tecuja Hajaši.

„Man sakė, kad turėsiu valyti nuolaužas, o kai atvykau, pradėjo kalbėti apie kažkokį F1. Tai pasirodė esantis sugadintas Fukušimos branduolinis reaktorius“, – teigė kitas Fukušimos darbininkas.

„Tepco bendrovė, Ūkio ir Sveikatos ministerijos neskiria tam dėmesio. Jie sako, kad smerkia ir tiria tokius incidentus, bet iš tikrųjų nesiima jokių veiksmų“, – teigia Fukušimos darbininkų advokatas Jousuke Minaguči.

Japonijos ūkio ministras Tošimicu Motegi pripažįsta, kad vyriausybė galėtų geriau bendradarbiauti su įvairiomis bendrovėmis ir grupėmis.

Fukušimą administruojati „Tepco“ teisinasi, kad sužiūrėti daugybę bendrovių, su kuriomis sudarė likvidavimo darbų kontraktus, labai sunku. Kritikai atrėžia, kad jei „Tepco“ imtų į jas prižiūrėti, nebesurinktų norinčių dirbti.

Atlyginimai Fukušimoje prasideda vos nuo 150 už dieną, skaičiuojant litais. Šiuo metu siūlomų darbų kiekis ketvirtadaliu viršija norinčiųjų dirbti skaičių, o „Tepco“ per ateinančius metus privalo rasti dar bent 10 tūkst. naujų darbininkų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.