Pasaulyje

2015.09.08 13:45

„Le Monde“: JAV šnipinėjo Prancūzijos diplomatus

ELTA2015.09.08 13:45

Prancūzijos laikraštis „Le Monde“ teigia, kad JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) šnipinėjo Prancūzijos diplomatus Vašingtone ir Jungtinėse Tautose (JT), informuoja BBC.

Prancūzijos laikraštis „Le Monde“ teigia, kad JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) šnipinėjo Prancūzijos diplomatus Vašingtone ir Jungtinėse Tautose (JT), informuoja BBC.

„Le Monde“ straipsnyje rašoma apie NSA sekimo programą „Genie“, pagal kurią nuotoliniu būdu į užsienyje esančius kompiuterius, buvo siunčiamos šnipinėjančios programos. Teigiama, kad šios programos buvo nusiųstos ir į kompiuterius Prancūzijos ambasadoje Vašingtone ir Prancūzijos delegacijose JT.

Straipsnyje teigiama, kad 2011 metais JAV skyrė 654 mln. dolerių kompiuterinėms šnipinėjimo programoms. Manoma, kad tais metais šiomis programomis buvo užkrėsta dešimtys tūkstančių kompiuterių. 2010 metų dokumente teigiama, kad iš kompiuterių pavogta informacija buvo naudojama tam, kad JAV iš anksto – prieš JT balsavimą dėl naujų sankcijų Iranui – žinotų, kokios kitų JT Saugumo Tarybos narių pozicijos ir kaip jos balsuos vienu ar kitu klausimu.

„Le Monde“ rašo, kad NSA Prancūzijoje nuo 2012 gruodžio 10 d. iki 2013 sausio 8 d. sekė 70,3 mln. telefono skambučių.

Dėl šių teiginių Prancūzijos prezidentas Francois Hollande telefonu kalbėjo su JAV prezidentu Barack Obama. F. Hollande sakė, kad tokie veiksmai „tarp draugų ir sąjungininkų yra nepriimtini“. B. Obama pripažino, kad ši informacija kelia pagrįstų klausimų.

„Le Monde“ informaciją gavo iš dokumentų, kuriuos žurnalistams perdavė buvęs NSA darbuotojas Edwardas Snowdenas. JAV nori jį teisti dėl šnipinėjimo. Šiuo metu jis yra Rusijoje, kuri metams suteikė jam prieglobstį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.