Naujienų srautas

Pasaulyje2013.10.23 14:18

JAV raginama nutraukti bepiločių lėktuvų smūgius

BNS 2013.10.23 14:18

Jungtinės Valstijos turėtų išsklaidyti jų bepiločių lėktuvų kampaniją Pakistane ir Jemene gaubiančią paslaptį ir patraukti už šiuos neteisėtus išpuolius atsakingus asmenis atsakomybėn, antradienį pareiškė žmogaus teisių gynėjai.

Jungtinės Valstijos turėtų išsklaidyti jų bepiločių lėktuvų kampaniją Pakistane ir Jemene gaubiančią paslaptį ir patraukti už šiuos neteisėtus išpuolius atsakingus asmenis atsakomybėn, antradienį pareiškė žmogaus teisių gynėjai.

Tarptautinės organizacijos „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ (HRW) atskiras ataskaitas apie bepiločius lėktuvus paskelbė JAV prezidento Baracko Obamos ir Pakistano premjero Nawazo Sharifo susitikimo Baltuosiuose rūmuose, kuriame turėtų būti kalbama apie šiuos ginklus, išvakarėse.

„Amnesty International“ minimos dvi šiaurės vakarų Pakistane praėjusiais metais surengtos atakos, per kurias buvo panaudoti bepiločiai lėktuvai. Per vieną iš jų žuvo daržoves rinkusi 68-erių metų senelė ir tai, pasak organizacijos, yra nepateisinama.

Nuo 2004 metų neramumų krečiamame Pakistano genčių rajone JAV nepilotuojami lėktuvai atakoms buvo panaudoti beveik 400 kartų. Per jas žuvo nuo 2 500 iki 3 600 žmonių, nurodo Londone įsikūręs Tiriamosios žurnalistikos biuras (Bureau of Investigative Journalism).

Raketų smūgiai iš bepiločių JAV orlaivių kelia didelį nepasitenkinimą Pakistane, tačiau Vašingtonas juos laiko gyvybiškai svarbia priemone kovoje su Talibano ir tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojais, įsitvirtinusiais Pakistano centrinės valdžios menkai kontroliuojamuose genčių regionuose.

Jo kritikai sako, kad per tokias operacijas žūsta šimtai nekaltų civilių žmonių.

Bet be didesnio skaidrumo neįmanoma patikrinti JAV tvirtinimų, kad šios atakos neprieštarauja tarptautinės teisės normoms, sako „Amnesty International“.

„Bepiločių lėktuvų programas gaubianti paslaptis suteikia JAV administracijai licenciją žudyti, nepaisant teismų arba pagrindinių tarptautinės teisės standartų“, – teigia organizacijos ekspertas pakistanietis Mustafa Qadri.

JAV prezidentas B.Obama gegužės mėnesį pradėjo tokių operacijų gynybos kampaniją, sakydamas, kad jos yra teisėtos ir teisingos ir geriausias būdas užkirsti kelią prieš amerikiečius rengiamiems sąmokslams.

Pakistanas sako, kad tokios atakos pažeidžia jo suverenitetą.

Antradienį paskelbtoje organizacijos „Amnesty International“ ataskaitoje apie bepiločius dėmesys sutelktas į 45 patvirtintus smūgius Šiaurėse Vaziristane nuo 2012 metų sausio iki 2013-ųjų rugpjūčio.

Išryškinti du incidentai, keliantys didžiulį susirūpinimą, kad buvo pažeista tarptautinė teisė.

Pirmuoju atveju 2012-ųjų spalį, kai rinko daržoves savo šeimos lauke, žuvo 68-erių Mamana Bibi .

Antruoju – pernai liepą kaime prie Afganistano sienos, žuvo 18 darbininkų, valgiusių vakarienę.

„Mes negalime rasti pateisinimo šiems žudymams. Esama tikros grėsmės JAV ir jų sąjungininkėms regione, ir bepiločių smūgiai būtų pateisinami kai kuriomis aplinkybėmis, – sakė M.Qadri. – Tačiau sunku patikėti, kad būrelis darbininkų ar pagyvenusi moteris su anūkais kėlė pavojų apskritai kam nors, jau nekalbant apie grėsmę Jungtinėms Valstijoms“.

„Amnesty International“ ragina JAV viešai ištirti visus atvejus, kai bepiločių smūgiai galėjo netesėtai sukelti žūtis, bei teisti kaltuosius, kai esama pakankamai įkalčių.

Nors Pakistano vyriausybė viešai protestuoja prieš bepiločių smūgius, žinoma, kad ankstesnės administracijos tyliai tai palaimindavo.

„Amnesty International“ ragina Islamabadą iširti bepiločių smūgius ir išsiaiškinti, ar Pakistano pareigūnai buvo įtraukti į informacijos teikimą šiems smūgiams rengti.

Anot organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW), Jemene nuo 2009-ųjų JAV surengė 80 tikslių smūgių, kurie buvo atlikti bepiločiais, karo lėktuvais ir valdomomis raketomis – nužudyti mažiausiai 473 žmonės.

Ataskaitoje išnagrinėti šeši JAV smūgiai į įtariamus „al Qaeda“ narius Arabijos pusiasalyje, kur, Vašingtono nuomone, esama pavojingiausios džihadistų tinklo atšakos.

„Du iš šių išpuolių akivaizdžiai pažeidė tarptautinę humanitarinę teisę – karo įstatymus – nes smogta tik civiliams, arba panaudoti netinkami ginklai“, – nurodoma ataskaitoje.

HRW ragina B.Obamos administraciją detaliai paaiškinti, koks teisinis pagrindas taikomas rengiant tokius žudymus, bei užtikrinti, kad jis atitinka tarptautinę teisę.

Ši žmogaus teisių organizacija, kaip ir „Amnesty International“, ragina JAV ištirti teisės pažeidimus ir kaltuosius teisti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi