Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukrainos Krymo totorių lyderis: vyksta etninis valymas

ELTA 2015.09.08 13:45

Krymo totorių Medžliso pirmininkas Mustafa Džemilevas teigia, kad Krymo totoriai Ukrainoje vis dar neturi lygių teisių ir susiduria su daugybe socialinių ekonominių ir kultūrinių problemų.

Krymo totorių Medžliso pirmininkas Mustafa Džemilevas teigia, kad Krymo totoriai Ukrainoje vis dar neturi lygių teisių ir susiduria su daugybe socialinių ekonominių ir kultūrinių problemų.

Naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje antradienį surengtoje spaudos konferencijoje Krymo totorių lyderis kalbėjo, jog po to, kai Krymo totoriai po deportacijos 1944 m. sugrįžo į savo istorines žemes, Ukrainos valdžia nepriėmė nė vieno įstatymo, atkuriančio Krymo totorių teises.

„Ukraina negrąžina to, kas buvo neteisėtai atimta iš Krymo totorių. Ukrainos valdžia sako, kad visomis išgalėmis spręs socialines mūsų tautos problemas. Bet nuolat besikeičiančios politinės jėgos Krymo totorius vertina tik kaip grupę žmonių, galinčių arba ne padėti įtvirtinti savo režimą“, – sakė M. Džemilevas.

Jo teigimu, situacija ypač pablogėjo 2010 m., kai prezidentu tapo Viktoras Janukovyčius. M. Džemilevas dabartinę padėtį įvardija tuo pačiu terminu, kuris naudojamas Antrojo pasaulinio karo metais Stalino vykdytoms represijoms apibūdinti – etninis valymas.

„Tokio šovinizmo ir nacionalinės diskriminacijos, kaip per šiuos trejus metus, nebuvo nuo pat Ukrainos Nepriklausomybės. Vyksta tikras etninis valymas - žmonės atleidžiami iš darbo tik todėl, kad jie yra Krymo totoriai, kad jie nepalaiko Regionų partijos. Vykdomi baudžiamajame Ukrainos kodekse numatyti nusikaltimai. Tie žmonės elgiasi taip, lyg jie visą gyvenimą bus valdžioje ir už nieką neturės atsakyti", - sakė jis.

Pasak jo, Krymo totoriams net nebuvo suteiktos sąlygos susigrąžinti anksčiau jiems priklausiusias žemes.

„Ukrainos žemės kodekse yra straipsnis, kuris numato, kad privatizacijos metu žemė perduodama tiems, kurie ją dirba. Iš esmės tiems, kurie buvo kolūkio nariais. O Krymo totoriai buvo deportuoti ir neturėjo galimybės būti kolūkio nariais Ukrainos teritorijoje. Todėl daug žmonių liko be žemės“, – sakė jis.

M. Džemilevas aktyviai bendradarbiauja su Europos Sąjungos (ES) institucijomis ir tikisi, kad jų pagalba Krymo totorių problema bus išspręsta.

ES komisaras plėtrai ir Europos kaimynystės politikai Stefanas Fule inicijuoja tarptautinį forumą Krymo totorių problemai spręsti, kurį 2014 m. planuojama surengti Briuselyje arba kitame ES centre.

„Viena iš svarbiausių temų mūsų susitikimuose ES buvo tarptautinio forumo surengimas. Prieš keletą mėnesių susitikime su eurokomisaru S. Fule aptarėme šį klausimą. Mes sulaukėme didžiulio jo supratimo ir palaikymo. Jis teigė, kad Krymo totorių problemos sprendimą reikėtų įtraukti į užduočių Ukrainai, kad būtų pasirašyta laisvos prekybos sutartis, sąrašą, bet greitu metu ji nesugebės to įvykdyti“, – sakė jis.

M. Džemilevas – žinomas visuomenės veikėjas, Krymo totorių tautos lyderis, Nanseno apdovanojimo laureatas. Jo kandidatūra 2011 m. buvo teikta Nobelio taikos premijai.

Krymo totorių tauta 1944 m. gegužę buvo deportuota į Vidurinę Aziją. Pakeliui į tremties vietas per 44 proc. žmonių žuvo. Pasaulis apie šios tautos tragediją beveik nieko nežino. Tik prasidėjus „perestroikai“, Krymo totoriai gavo galimybę sugrįžti į tėvynę – Krymą.

Šiuo metu iš tremties vietų į Krymą grįžo apie 70 proc. totorių, tačiau iki šiol nėra išspręsta didžioji dalis šios tautos egzistencijos klausimų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi