Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Nobelio premijos laureatai ragina Rusiją panaikinti kaltinimus „Greenpeace“ įgulai

BNS 2015.09.08 13:45

Vienuolika Nobelio premijos laureatų ragina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną užtikrinti, kad būtų panaikinti „perdėti kaltinimai piratavimu“ 30-čiai žaliųjų organizacijos „Greenpeace“ aktyvistų, ketvirtadienį pranešė organizacija.

Vienuolika Nobelio premijos laureatų ragina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną užtikrinti, kad būtų panaikinti „perdėti kaltinimai piratavimu“ 30-čiai žaliųjų organizacijos „Greenpeace“ aktyvistų, ketvirtadienį pranešė organizacija.

„Kreipiamės norėdami paprašyti, kad padarytumėte viską, ką galite, jog užtikrintumėte, kad šie perdėti kaltinimai piratavimu 28 „Greenpeace“ aktyvistams, laisvai samdomiems fotografui ir operatoriui, būtų panaikinti, ir bet kokie kiti pateikti kaltinimai atitiktų tarptautines normas ir Rusijos įstatymus“, – rašoma Nobelio premijos laureatų laiške.

„Esame įsitikinę, kad jūs kartu su mumis trokštate gerbti taikių protestų laisvę“, – nurodoma kreipimesi, kurį paskelbė „Greenpeace“.

„Prezidentas jaučia didžiulę pagarbą Nobelio laureatams ir visada labai įdėmiai vertina jų nuomonę, – taip, anot „RIA Novosti“, sakė Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. – Šiuo atveju kalbama apie situaciją, kai prezidentas nėra tinkamas adresatas.“

Rusijos pareigūnai pateikė kaltinimus piratavimu 30 „Greenpeace“ ledlaužio „Arctic Sunrise“ įgulos narių, suimtų per protesto akciją prie Rusijos naftos platformos Barenco jūroje, dėl kurių jiems gresia iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

Aktyvistai iš 18 šalių iki lapkričio pabaigos buvo uždaryti į ikiteisminio tyrimo izoliatorių, kur, kaip sako jų advokatas, yra laikoma „nežmoniškomis sąlygomis“.

Nobelio premijos laureatai, tarp jų Pietų Afrikos Respublikos (PAR) arkivyskupas Desmondas Tutu ir buvęs Rytų Timoro prezidentas Jose Ramosas-Horta, perspėja, kad naftos išsiliejimas Arktyje turėtų katastrofišką poveikį vietos bendruomenėms.

„Mes, kaip ir milijonai žmonių visame pasaulyje, stebime šitą bylą, norėdami, kad Rusijos pareigūnai panaikintų kaltinimus piratavimu, elgtųsi su 30 „Arctic Sunrise“ įgulos narių pagal tarptautines normas, pripažintų teisę į taikius protestus ir nukreiptų pastangas Arkčiai apsaugoti“, – sakoma laiške.

V. Putinas yra pripažinęs, kad su Olandijos vėliava plaukiojančio „Greenpeace“ laivo įgula, „žinoma, nėra piratai“, tačiau vėliau jo atstovas paaiškino, jog prezidentas išsakė savo asmeninę nuomonę.

Trečiadienį Nyderlandai pateikė ieškinį dėl laivo įgulos sulaikymo, o Vokietijos kanclerė Angela Merkel kalbėdamasi su V. Putinu telefonu išreiškė susirūpinimą dėl suimtų žaliųjų aktyvistų.

Ketvirtadienį Murmansko teismas atmetė dar dviejų „Greenpeace“ aktyvistų, australo Keitho Russelo ir olando Manneso Ubelio, prašymus paleisti juos į laisvę už užstatą.

Anksčiau teismas atmetė ir kitų aktyvistų prašymus, tarp jų laivo kapitono Peterio Willcoxo ir laisvai samdomo fotografo Deniso Siniakovo.

Pasak kritikų, net jeigu du „Greenpeace“ aktyvistai ir galėjo pažeisti įstatymus, kai mėgino užlipti ant naftos platformos, nesuvokiama, kodėl kaltinimai piratavimu pateikti laisvai samdomam žurnalistui, virėjui ir gydytojai, buvusiems laive.

Rusijos gydytojai renka parašus peticijai, raginančiai paleisti gydytoją Jekateriną Zaspą, kurios laikymas nelaisvėje, pasak jų, yra siaubingas žiaurumas.

Ryšiais garsėjantis radijo „Echo Moskvy“ redaktorius Aleksejus Venediktovas šią savaitę sakė, kad apie „Greenpeace“ aktyvistų suėmimą jis kalbėjosi su „Kremliaus draugu“.

Savo įtakingam bičiuliui jis neva sakęs, kad Kremliaus pareigūnai iš savęs daro „juokdarius“, leisdami tyrėjams kelti kaltinimus piratavimu laivo pagalbiniams darbuotojams, tokiems kaip virėjas.

„O jis pasižiūrėjo į mane ir pasakė: Silveris taip pat buvo virėjas“, – A. Venediktovas pacitavo Kremliaus pareigūną, kalbėjusį apie Roberto Louiso Stevensono romano „Lobių sala“ („Treasure Island“) piratą Džoną Silverį.

Kaip nurodoma BBC tinklalapyje, Nobelio taikos premijos laureatai laiške taip pat išsakė susirūpinimą dėl planų vystyti naftos gavybą Arktyje, kuri gali sukelti katastrofinių padarinių to trapaus regiono ekosistemoms.

Rugsėjo 19 dieną keturi „Greenpeace“ aktyvistai mėgino užkopti ant Rusijos energetikos milžinei „Gazprom“ priklausančios naftos platformos „Prirazlomnaja“, protestuodami prieš naftos gavybą Arktyje.

Praėjus kelioms valandoms nuo akcijos pradžios Rusijos pasieniečiai užėmė aplinkosaugininkų ledlaužį „Arctic Sunrise“ ir nuvilko jį į Murmansko uostą. Visi ledlaužyje buvę asmenys buvo sulaikyti.

„Greenpeace“ aktyvistams pateikti kaltinimai piratavimu, susiję su mėginimu užimti naftos gavybos platformą.

Murmansko tardymo izoliatoriuje laikomi ledlaužyje „Arctic Sunrise“ sulaikyti aktyvistai ir fotografai – 18 pasaulio valstybių piliečiai, tarp jų ir iš Naujosios Zelandijos, JAV, Švedijos, Ukrainos – kaltinami piratavimu. Rusijos tyrėjai kaltina juos ginkluotu mėginimu užgrobti naftos platformą „Prirazlomnaja“ ir užvaldyti svetimą turtą, taip pat grėsmės pasienio tarnybos FST bendradarbių gyvybei sukėlimu, kai pastarųjų kateris susidūrė su pripučiama ekologų valtimi.

„Greenpeace“ pabrėžia, kad nei per rugsėjo viduryje surengtą akciją, kai keturi aktyvistai mėgino alpinistų priemonėmis prisikabinti prie minėtos platformos borto, nei per FST specialiųjų pajėgų operaciją, užimant  ledlaužį „Arctic Sunrise“, ekologai neturėjo ginklų, jų protestas buvo visiškai taikus. Priešingai, kaip matyti vaizdo įraše, kurį išplatino Rusijos pareigūnai, šaunamieji ginklai buvo panaudoti prieš ekologus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.