Pasaulyje

2013.10.14 09:21

Pietų Jemenas nori atsiskirti nuo šiaurinės šalies dalies

Karolis Kaupinis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.10.14 09:21

Pietų Jemenas vis garsiau reiškia prieš kelis dešimtmečius egzistavusios nepriklausomybės nuo šiaurės siekį. Tačiau šiauriečiai teigia, kad protestuotojai Adene tik skaldo ir taip trapią šalies vienybę.

Pietų Jemenas vis garsiau reiškia prieš kelis dešimtmečius egzistavusios nepriklausomybės nuo šiaurės siekį. Tačiau šiauriečiai teigia, kad protestuotojai Adene tik skaldo ir taip trapią šalies vienybę.

Pietų Jemenas nepriklausoma valstybe su sostine Edenu tapo 1967 m., iš ten pasitraukus britams. Tai buvo viena iš nedaugelio atvirai komunistinių arabų šalių, kaip ir daugelis panašių Sovietų Sąjungos išlaikytinių, žlugusi po pačios Sovietų Sąjungos iširimo 1990 m.

Tai buvo proga Pietų Jemenui susijungti su Šiaurės Jemenu, tačiau kartu bendravardės valstybės išbuvo tik ketverius metus iki kruvino pilietinio karo 1994 m., kurį numalšino Pietų Jemeną vėl užėmusi Šiaurės kariuomenė.

Nuo tada Pietų Jemenas nenustoja kalbėti apie atsiskyrimą ir po Arabų pavasario, išjudinusio konservatyvią Jemeno politinę sistemą, kalbos vis garsėja. Šį savaitgalį Edene vyko didžiausias protestas už Pietų Jemeno nepriklausomybę nuo 2011-ųjų.

Tačiau šiauriečių nuomone – tai valstybės galios ir vienybės skaldymas, iš tiesų – jie ta pati tauta.

 „Noriu patarti protestuotojams iš pietų nustoti save vadinti pietiečiais, o mus – šiauriečiais. Iš tikrųjų mes visi esame jemeniečiai. Norime galingo ir vieningo Jemeno, politiškai stabilios, ekonomiškai klestinčios ir kultūriškai turtingos šalies“, – teigia sostinės gyventojas.
Kai kurių politologų nuomone, Pietų Jemeno nepriklausomybės judėjimo suaktyvėjimas gali būti buvusio pietų Jemeno armijos generolo, o dabar – šalies prezidento Hadžio priešininkų kova.

Pietų Jemene šis politikas dažnai laikomas išdaviku, kadangi spruko į šiaurę po kruvinai pasibaigusių politinių trinčių Pietų Jemeno socialistų partijos viduje 1986 m., likus 4 metams iki Jemenų susijungimo, kurio, regis, nelabai norėjo pietiečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt