Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Azerbaidžanas renka prezidentą (nuotraukos)

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Azerbaidžano valdančioji partija skelbia, kad prezidentas Ilhamas Aliyevas iškovojo dar vieną kadenciją, praneša „Reuters“. Valdantieji remiasi balsavusiųjų apklausa, kurios duomenimis, už I. Aliyevą balsavo per 80 proc. rinkėjų.

Azerbaidžano valdančioji partija skelbia, kad prezidentas Ilhamas Aliyevas iškovojo dar vieną kadenciją, praneša „Reuters“. Valdantieji remiasi balsavusiųjų apklausa, kurios duomenimis, už I. Aliyevą balsavo per 80 proc. rinkėjų.

„Yra pagrindo sveikinti I. Aliyevą su pergale. Mes pasitikime balsavusiųjų apklausos rezultatais (...) I. Aliyevas yra išrinktasis prezidentas ir valdys šalį ateinančius penkerius metus“, – sakė partijos Naujasis Azerbaidžanas vykdomasis sekretorius Ali Achmedovas.

Apžvalgininkai neabejoja, kad dabartinis lyderis Ilhamas Aliyevas po rinkimų pradės trečią kadenciją. Vienintelis klausimas – ar balsus pareigūnai suskaičiuos sąžiningai. Kritikai dažnai per dantį traukia Vakarus, kurie pumpuodami iš Azerbaidžano naftą, esą pamiršta šaliai priminti skurdesnėms valstybėms keliamus demokratinius standartus.

Ilhamas Aliyevas pergale taip įsitikinęs, kad beveik nešvaistė laiko rinkimų kampanijai, vienintelę kliūtį jis pašalino prieš kelerius metus, panaikino įstatymo numatytą dviejų kadencijų ribą. Prezidento postą Aliyevui perleido tėvas Heidaras – buvęs vietos komunistų lyderis.

„Žmonės remia Alijevą, nes... Tiesiog pažiūrėkite į Azerbaidžano plėtrą per pastaruosius dešimt metų. Tai nuostabi šalis, Baku – nuostabus miestas. Pažvelkite į gatves, pastatus, suskaičiuokite žmonių algas“, – bėrė I. Aliyevo rinkimų komandos narys Asefas Hajijevas.

Vidutinis uždarbis, pasak šalies statistikų, apie 1200, skaičiuojant litais. Tai mažiau už lietuvišką 1700 litų algą į rankas, nors Azerbaidžanas dar XX amžiaus pradžioje pasauliui tiekė pusę naftos. Štai kodėl skeptikai abejoja I. Alijevo talentu, juk gaminių išteklių šalis turtinga iki šiol, bet pagal žmogaus socialinės raidos rodiklius įsitaisė tik tarp Ukrainos ir Jamaikos. Kritikai sako, kad pažangos pasiekti nepavyksta dėl atskirties tarp tų, kurie prie naftos lovio prileidžiami (I. Aliyevo turtų dydį slepia net specialus įstatymas) ir tų, kurie prie lovio neprieina. Tokiems atstovauja Jamilas Hasanly – istorijos profesorius. Tačiau I. Aliyevas konkurentų veiklą riboja arba kalėjimuose laikydamas politinius kalinius, arba neleisdamas kalbėti viešai – už protestus gresia dešimties tūkstančių dolerių bauda. Televizijoje šiaip ne taip prieš rinkimus gavęs progą pakalbėti J. Hasanly turėjo diskutuoti daugiausiai su vyriausybės šalininkais ir vos negavo buteliu per galvą.

„Valdžia balsus tikriausiai ims klastoti vos pasibaigus rinkimams. Prieš tai jie gerai pasirengia“, – tvirtino Taikos ir demokratijos instituto direktorė Lejla Junus.

Vietos aktyvistai sako nepasitikintys iš Europos atvykusiais stebėtojais, nes esą jie trūkumus fiksuoja tik tarpinėse ataskaitose, vėliau rinkimus skelbia teisėtais. Azerbaidžanas Europai per Gruziją ir Turkiją tiekia gamtinius išteklius, į naftos verslą įsileidžia milijardines europiečių bendroves, o amerikiečių kariams padeda kariauti Afganistane. Gal todėl, pasak apžvalgininkų, Vakarai užmerkę akis dėl demokratijos stokos šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt