Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Britų antiislamistinio judėjimo lyderis nesuvaldo radikalėjančios organizacijos

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Jungtinėje Karalystėje prieš islamistus pasisakančios Anglijos gynybos lygos pirmininkas Stephenas Yaxley-Lennonas, žinomas Tommy Robinsono pseudonimu, traukiasi iš pareigų. Nors jis mėgino atsiriboti nuo rasizmo ir radikalaus nacionalizmo, panašu, kad nebesuvaldo savo organizacijos.

Jungtinėje Karalystėje prieš islamistus pasisakančios Anglijos gynybos lygos pirmininkas Stephenas Yaxley-Lennonas, žinomas Tommy Robinsono pseudonimu, traukiasi iš pareigų. Nors jis mėgino atsiriboti nuo rasizmo ir radikalaus nacionalizmo, panašu, kad nebesuvaldo savo organizacijos.

Anglijos gynybos lyga nuo 2009 metų įvairiose šalies vietose, dažniausiai tankiai apgyvendintose musulmonų, surengė ne vieną tūkstantinį mitingą.

Kai kurios demonstracijos baigdavosi susirėmimais, todėl skeptikai šią organizaciją lygino su ultradešiniųjų pažiūrų futbolo chuliganais.

Lygą įkūrė darbininkų klasei save priskiriantis T. Robinsonas, kurio kantrybės taurę esą perpildė islamistai, kurie sugalvojo protestuoti per karių, grįžtančių iš Artimųjų Rytų, sutikimo ceremoniją.

T. Robinsoną kartu su šimtu šešiasdešimčia žmonių dėl neramumų policija sulaikė rugsėjį, kai jų mitinge tvarkai palaikyti prireikė trijų tūkstančių pareigūnų.

Pats Robinsonas tikina visą laiką stengęsis užkirsti kelią fašistams ir rasistams į Anglijos gynybos lygą, lyga net viešai sudegino nacių vėliavą. Tačiau T. Robinsonas, Mančesteryje pamatęs demonstrantų užrašus skelbiančius apie „baltaodžių pasididžiavimą“ esą suprato nesuvaldantis savo organizacijos.

„Noriu pradėti revoliuciją prieš islamo ideologiją, tačiau nenoriu jos pasukti prieš pačius musulmonus. Nėra taip, kad jų nekęsčiau“, – teigia Anglijos gynybos lygos vadovas T. Robinsonas.

Atsistatydinimą suderėjo „The Quilliam Foundation“. Tai ekspertų agentūra, kuri save laiko saugotojais nuo radikalaus ekstremizmo. Ji Anglijos gynybos lygos vadovus sugebėjo susodinti prie vieno stalo su musulmonais.

„Jei su musulmonais nebendradarbiausime, kaip, jūsų manymu, visa tai baigsis? Po penkių–dešimties metų išvysite kovinių grupuočių susirėmimus. To mes nenorime. Niekas to nenori“, – sako Anglijos gynybos lygos lyderis Kevinas Carrolis.

Tačiau palankiau vertinantys Anglijos gynybos lygą nerimauja, kad pasitraukus vadovams smurto padaugės. Lyga atspindėjo pagrindinių Jungtinės Karalystės politikų į pakraščius išstumtą problemą, dėl kurios sunerimę daugelis britų, ypač kilusių iš vargingesnių sluoksnių. Tai stiprėjantys radikalių islamistų judėjimai šalies viduje.

Jungtinės Karalystės saugumo pajėgų vadas Andrew Parkeris įspėjo, kad islamistų keliama grėsmė auga, jie britus laiko teisėtais taikiniais, o padėtis gali dar pablogėti, kai iš Sirijos į Britaniją grįš paprastai Anglijoje veikiantys islamistai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.