Pasaulyje

2013.10.07 10:05

Ortodoksai paminėjo 1700-ąsias krikščionybės įteisinimo metines

Karolis Kaupinis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.10.07 10:05

Krikščionių ortodoksų bažnyčių vadovai iš viso pasaulio sekmadienį susirinko į Pietų Serbijos Nišo mieste vykusias apeigas, skirtas paminėti 1700-ąsias Milano edikto metines.

Krikščionių ortodoksų bažnyčių vadovai iš viso pasaulio sekmadienį susirinko į Pietų Serbijos Nišo mieste vykusias apeigas, skirtas paminėti 1700-ąsias Milano edikto metines.

Milano ediktu 313 metais Romos imperijoje buvo pripažinta religijų lygybė, kas praktiškai reiškė leidimą krikščionims laisvai išpažinti savo tikėjimą kartu nepanaikinant iki krikščionybės Imperijoje egzistavusių tikėjimų. Tai tapo pagrindu krikščionybei augti ir stiprėti, kol galų gale ji skilo į Senajai ir Naujajai Romai – Konstantinopoliui – ištikimus krikščionis.

Būtent Rytų krikščionių bažnyčių patriarchai sekmadienį Niše minėjo Milano edikto paskelbimą. Pirmą kartą kartu su Jo šventenybe Konstantinopolio arkivyskupu Bartolomėjumi mišias kartu laikė rusų ortodoksų patriarchas.

Šventė vyko Niše, kur gimė imperatorius Konstantinas, legalizavęs krikščionybę ir pastatęs Naująją Romą Bizantijos žemėse, kurią romėnai jo garbei pavadino Konstantinopoliu. Pirmasis Romos imperatorius krikščionis praktiškai nutiesė kelią ir dviejų Romų susipriešinimui – popiežius Pranciškus į sekmadienio ceremoniją neatvyko, tačiau katalikai tą patį Milano edikto paskelbimą šventė Niše praeitą mėnesį atskiroje ceremonijoje.

1965 m. Konstantinopolio patriarchas panaikino prakeikimus ir atskyrimus, kuriais 1054 m. skilus Rytų ir Vakarų krikščionių bažnyčioms, Konstantinopolis ir Roma apsikeitė vieni su kitais, tačiau politiniai, teologiniai, sociologiniai ir doktrininiai skirtumai tarp Rytų ir Vakarų krikščionybių veikiausiai neišnyks niekada. Jų ašis – pasaulinės ir dieviškosios valdžios atskyrimas Vakaruose ir jos sutapatinimas Rytuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.