Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pergalės diena Egipte – nerami ir su aukomis

Egiptui švenčiant 40-ąsias 6 dienų karo su Izraeliu metines, prieš šalies saugumo pajėgas ir Egiptą šiuo metu valdančios kariuomenės vyriausybės šalininkus stojo nuversto prezidento Mohamedo Mursi ir Musulmonų brolijos rėmėjai. Vienas žmogus riaušėse užmuštas.

Egiptui švenčiant 40-ąsias 6 dienų karo su Izraeliu metines, prieš šalies saugumo pajėgas ir Egiptą šiuo metu valdančios kariuomenės vyriausybės šalininkus stojo nuversto prezidento Mohamedo Mursi ir Musulmonų brolijos rėmėjai. Vienas žmogus riaušėse užmuštas.

Tahriro aikštė sekmadienį skanduodama šiuo metu šalį valdančio generolo al-Sisio vardą šventė 1973 metais įvykusį Izraelio užpuolimą, kuriam tada vadovavo taip pat prezidentas, nužengęs tiesiai iš kareivinių – Anvaras Sadaatas.

Egiptas gana keistai traktuoja 6 dienų karą, nuo kurio praėjo jau 40 metų. Tuomet per švenčiausią žydų dieną – Jom Kipurą – Izraelį puolusios jungtinės arabų šalių pajėgos tikėjosi sutriuškinti žydų kariuomenę. Egipto armija net buvo iškėlusi vėliavą 1967 metais prarastame Sinajaus pusiasalyje, tačiau žydams tetruko 6 dienas atsitiesti ir net smarkiai išgąsdinti Kairą ir Damaską, kuriems grėsė Izraelio kariuomenės įžengimas. Po paliaubų Izraelis pasitraukė iš Sinajaus pusiasalio dalies, tad abi šalys mano laimėjusios karą ir šiandien prie Anvaro Sadaato, vėliau islamistų nužudyto prezidento, paminklo jo našlė teigė besidžiaugianti.

„Ačiū Dievui, kad galiu išvysti šią dieną ir šias puikiais iškilmes. Egiptas grįžo į mūsų rankas ir šiandien švenčiame pergalę stipriau nei kada nors“, – iškilmingai kalbėjo buvusio Egipto prezidento žmona Džihan Sadat.

„Mūsų“ A. Sadato našlės lūpose reiškia „Armijos“. Egiptą jau kelis mėnesius praktiškai valdo kariuomenė, ir tai itin nepatinka demokratiškai išrinkto ir šiemet kariuomenės nuversto islamisto prezidento Mohamedo Mursi šalininkams. Tad jie pergalės dieną, sekmadienį, minėjo protestuodami tiek prieš G. A. Nasserą, tiek prieš A. F. al-Sisį. Kaip visada pastaraisiais mėnesiais Egipte, susiduriant musulmonų brolijos mylėtojams ir šalies kariuomenei, neišvengta aukų, tiesa, ne sostinėje, o mažesniame mieste už 300 kilometrų į pietus.

Egipto armija iš anksto paskelbė, kad bet kas, sekmadienį protestuosiantis prieš šalies kariuomenę, bus laikomas užsienio šalių agentu. Tokių sekmadienį Kairo gatvėse buvo tūkstančiai, tačiau iki Tahriro aikštės jų neprileido riaušių policija, o per šalies televiziją – vien tik džiugiai plazdantys generolo A. F. al-Sisio – Mursio prisaikdinto, o paskui jį nuvertusio žmogaus – plakatai. Musulmonų brolija, Egipte laimėjusi kelerius rinkimus iš eilės, – teismo neseniai paskelbta nelegalia organizacija. Daugelis jos vadų – suimti. Tad regis A. F. al-Sisio planas sustabdyti islamistus klostosi sėkmingai. Ir kol kas atrodo, jog generolas yra nusprendęs laikinai pasekti A. Sadaato, G. A. Nassero ir to paties H. Mubarako pėdomIs ir taip lengvai nepaleisti pagaliau gauto šalies vairo iš armijos rankų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi