Naujienų srautas

Pasaulyje2013.10.03 16:17

JAV federalinių institucijų uždarymas pasauliui kelia nuostabą ir nerimą

BNS 2013.10.03 16:17

Pasaulis, pradedant tinklaraštininkais Kinijoje, baigiant centrinių bankų vadovais Europoje, stebi JAV vyriausybės uždarymą su nuostaba ir didėjančiu nerimu, kad gresiantis Amerikos nemokumas gali smogti krizės prislėgtoms ekonomikoms.

Pasaulis, pradedant tinklaraštininkais Kinijoje, baigiant centrinių bankų vadovais Europoje, stebi JAV vyriausybės uždarymą su nuostaba ir didėjančiu nerimu, kad gresiantis Amerikos nemokumas gali smogti krizės prislėgtoms ekonomikoms.

Dramatiškai sustabdžius finansavimą daugeliui JAV federalinių institucijų, šio žingsnio padariniai pasireiškė visame pasaulyje: buvo paralyžiuota svarbi perspėjimo apie žemės drebėjimus sistema; Amerikos mokslininkai buvo priversti pasitraukti iš tarptautinių konferencijų, o prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) buvo priverstas atidėti vizitus dviejose Azijos valstybėse.

Kylančioje galybėje Kinijoje, kurios komunistiniai vadovai gali nesibaiminti įstatymų leidžiamosios valdžios krizės vienpartinėje sistemoje, valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ komentavo, kad padėtis Jungtinėse Valstijose dar kartą akivaizdžiai pademonstravo „partijų politikos Vašingtone bjauriąją pusę“.

„Nors betarpiški padariniai atrodo riboti, žala didės, jeigu ši drama tęsis dienas ar netgi savaites, keldama susirūpinimą dėl šalutinio poveikio“, – sakoma „Xinhua“ komentare, turint omenyje JAV ekonomiką.

Tuo tarpu Kinijos socialinių tinklų vartotojai pašaipiai komentavo pirmąjį JAV vyriausybės uždarymą per pastaruosius 17 metų.

„Uždarymas! Na, o kaip pinigai, kuriuos Kinija ten sukišo?“ – klausia vienas vartotojas socialiniame tinkle „Sina Weibo“, panašiame į „Twitter“, komentuodamas faktą, jog Pekinas yra supirkęs didelę dalį JAV Iždo departamento skolų.

Nors pasaulinės rinkos iki šiol išliko gana atsparios Ameriką ištikusiai vyriausybės krizei, vis garsiau kalbama apie jos galimą poveikį JAV ekonomikai tuo metu, kai Vašingtonui gali tekti apriboti Federalinio rezervo sistemos paskelbtas didelio masto ūkio stimuliavimo priemones.

JAV Kongresas turi ne vien susitarti dėl biudžeto, kad būtų atnaujintas federalinių institucijų finansavimas, bet ir padidinti šalies skolinimosi ribą, kuris šiuo metu yra 16,7 trln. dolerių. Jeigu tai nebus padaryta per dvi savaites, Jungtinėms Valstijoms gresia bankrotas.

„Jeigu JAV iš tikrųjų pasiskelbs nepajėgiomis grąžinti savo skolas, tai gali pasiųsti signalą rinkoms, kad Jungtinės Valstijos nebėra patikimos skolininkės, o žinant, kiek skolų teliūskuojasi Amerikos sistemoje, tai gali tapti katastrofa“, – sakė Sidnėjaus universiteto JAV studijų centro lektorius Davidas Smithas.

Pastebima ženklų, kad didėja susirūpinimas kylančiose ekonomikose, kurios smarkiai nukentėjo nuo sąmyšio rinkose dėl numatomų JAV kiekybinio švelninimo politikos priemonių.

Nors JAV vizų ir pasų išdavimas nebuvo sustabdytas, krizė Vašingtone privertė likti namuose šimtus tūkstančių federalinių darbuotojų, uždaryti muziejus ir nacionalinius parkus, taip pat sustabdyti daugelį mokslinių tyrimų.

Vienas JAV mokslininkas, sugaišęs 30 valandų kelionėje į Australijos miestą Perta, kur vyksta viena tarptautinė konferencija, apstulbo sužinojęs, kad negalės pristatyti savo pranešimo apie Parkinsono ligos tyrimus.

„Jeigu perskaitysiu savo pranešimą arba netgi toliau dalyvausiu konferencijoje, tai iš tiesų bus federalinis nusikaltimas“, – tyrėjas Michaelas Lazarou sakė Australijos nacionaliniam transliuotojui ABC.

„Taip ilgai ruošiausi, kad atvykčiau čia ir pristatyčiau šį pranešimą – dabar visos tos pastangos nuėjo niekais“, – skundėsi jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi