Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Estai laukia sienų perbraižymo su Rusija

Estijos Varskos apylinkės gyventojai negali sulaukti, kol bus ratifikuota nauja sutartis su Rusija dėl sienos. Prieš 20 metų paskubomis nubrėžtos ribos jiems kelia daug nepatogumų.

Estijos Varskos apylinkės gyventojai negali sulaukti, kol bus ratifikuota nauja sutartis su Rusija dėl sienos. Prieš 20 metų paskubomis nubrėžtos ribos jiems kelia daug nepatogumų.

Jeigu ne kartografijos nesąmonė, Varskos apylinkės pietryčių Estijoje gyventojams netektų kasdien kelis kartus važiuoti per Rusijos teritoriją. Bet 1991 m. sienos buvo pažymėtos taip, kad Rusijos žemės įsiterpia į Estijos ir atkerta į kai kuriuos kaimus vedančius kelius. Sunku tai paaiškinti istorinėmis ar logikos aplinkybėmis.

„Keli karininkai susėdę prie stalo nubraižė sienas, o gyventojams dabar vienas vargas, judėjimo laisvė suvaržyta“, – piktinasi Varskos apylinkės meras Raulis Kudre.

Į Estiją įsiterpusi 115 hektarų teritorija primena batą, per ją einančiu keliu galima važiuoti bet kokiu transportu. Turistai mielai lanko Rusijos plotą be vizų, bet draudžiama eiti pėsčiomis, tad vietiniams labai nepatogu. Vietiniams belieka laukti kol bus ratifikuota nauja sutartis su Rusija, tuomet siena bus išlyginta, vadinamasis batas atiteks Estijai, o Rusija gaus tokio pat dydžio plotą. O kol kas tenka saugotis sienos pažeidimų.

Saatsės kaimo gyventoja Linda Rehemets teigia, kad blogiausia tai, jog batas įsiterpia į du kaimus. „Taigi negalime nueiti pėsčiomis to vieno kilometro. Galime joti, važiuoti dviračiu, mašina, bet ne eiti pėsčiomis“, – sako L. Rehemets.

Nors tai ir Europos Sąjungos išorės siena, jokių ypatingų užtvarų nėra – tik ženklai, rodantys pasienį su Rusija. O jos pasieniečiai akyla stebi, ar niekas nesustoja jų teritorijoje. Kai viena vietos gyventoja įvažiavusi pristigo degalų, teko kelias valandas spręsti ginčą.

Estijos pasienietis Andresas Vesselovas sako, kad pažeisti kitos šalies sieną yra rimtas nusikaltimas: „Jeigu tai nutinka netyčia arba dėl techninių priežasčių, tai Rusijos pasieniečiai gali ir nebausti. Bet jeigu kas nors sustoja tyčia, bausmė gali būti griežta.“

Ne paslaptis, kad toks kontrabandininkų, vežančių į Estiją cigaretes, alkoholį iš Rusijos, svajonė. Dar ne taip seniai per vadinamąjį batą driekėsi vienintelis kelias į apylinkės centrą ir Taliną. Prieš penkerius metus buvo nutiesta magistralė, leidžianti išvengti pasienio, bet kelias 20 kilometrų ilgesnis, tad žmonės renkasi senąjį – per Rusijos teritoriją.

„O vietos gyventojai net ir eidami grybauti dedasi į kišenę pasą, per grybų metą daug ginčų su Rusijos pasieniečiais“, – teigia A. Vesselovas.