Pasaulyje

2012.07.23 15:52

Slovėnija grasina sutrukdyti Kroatijai įstoti į ES

ELTA2012.07.23 15:52

Slovėnija pirmadienį pagrasino sutrukdysianti Kroatijai įstoti į Europos Sąjungą (ES) dėl neišspręsto ginčo dėl banko indėlių, kuris kilo dar prieš 1991 metais išyrant Jugoslavijai. 

Slovėnija pirmadienį pagrasino sutrukdysianti Kroatijai įstoti į Europos Sąjungą (ES) dėl neišspręsto ginčo dėl banko indėlių, kuris kilo dar prieš 1991 metais išyrant Jugoslavijai.

Slovėnijos bankas yra skolingas pinigų indėlininkams kroatams.

Kroatija kitų metų liepos mėnesį tikisi įstoti į ES, bet ji taps ES nare tik tuomet, kai jos stojimo sutartį patvirtins visos ES narės, įskaitant Slovėniją. Nebeegzistuojantis bankas „Ljubljanska Banka“ kroatams indėlininkams skolingas apie 172 mln. eurų. Kroatija nori ginčą dėl indėlių spręsti dvišalėmis derybomis. Bet Slovėnija tvirtina, kad šį klausimą reikia įtraukti į platesnes derybas dėl Kroatijos stojimo į ES.

Slovėnija siūlo pradėti derybas, kuriomis būtų sprendžiami visi tokio pobūdžio ginčai tarp valstybių, kurios priklausė Jugoslavijai. Šioms deryboms vadovautų Bazelyje įsikūręs Tarptautinių atsiskaitymų bankas.

Slovėnijos užsienio reikalų ministras Karlas Erjavecas sakė, kad jis asmeniškai nori, jog Kroatija kuo greičiau įstotų į ES, bet prieš Slovėnijai ratifikuojant Kroatijos stojimo sutartį reikia išspręsti „Ljubljanska Banka“ klausimą. Slovėnija, kuri yra iki šiol vienintelė į ES įstojusi buvusios Jugoslavijos šalis, taip pat tvirtina, kad Kroatija anksčiau sutiko ginčą dėl indėlių spręsti kartu su kitais stojimo į ES klausimais.

Kroatijos užsienio reikalų ministrė Vesna Pusič sakė, kad stojimą į ES ir ginčą dėl banko indėlių reikia spręsti atskirai. Europos Komisija teigė, kad tikisi, jog Slovėnija ir Kroatija išspręs nesutarimus ir kad dėl šio ginčo nereikės atidėti Kroatijos stojimo į ES. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.