Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

JAV ir Izraelis mėgina dangstyti didelius nesutarimus dėl Irano

BNS 2015.09.08 13:45

Vašingtonui ir Teheranui siekiant sumažinti tarpusavio įtampą, Izraelis ir Jungtinės Valstijos toliau laikosi skirtingų pozicijų dėl Irano branduolinės programos, nors šio atotrūkio stengiamasi nesureikšminti, teigia apžvalgininkai.

Vašingtonui ir Teheranui siekiant sumažinti tarpusavio įtampą, Izraelis ir Jungtinės Valstijos toliau laikosi skirtingų pozicijų dėl Irano branduolinės programos, nors šio atotrūkio stengiamasi nesureikšminti, teigia apžvalgininkai.

Vašingtonas ilgą laiką reikalavo sankcijų ir diplomatinio spaudimo Teheranui dėl jo branduolinės programos, kuri, kaip įtaria Vakarų šalys ir Izraelis, yra pastangos pasigaminti atominių ginklų. Tačiau Iranas tokius kaltinimus neigia.

Tuo metu Izraelis yra ne kartą pasisakęs už karinės jėgos panaudojimą ir grasino vienašališkai smogti šiitiškai respublikai.

Pirmadienį JAV prezidentas Barackas Obama susitiko su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu Baltuosiuose rūmuose ir sakė, kad karinis atsakas tebėra viena iš galimybių.

Tuo metu B. Netanyahu leido suprasti, kad jį – bent kol kas – tenkina JAV diplomatinės pastangos Irano atžvilgiu.

Tačiau antradienį Jungtinių Tautų (JT) Generalinei Asamblėjai jis pareiškė, kad Izraelis pasiruošęs veikti vienas, kad nutrauktų Irano pastangas įgyti branduolinių ginklų.

„Izraelis neleis Iranui įgyti branduolinių ginklų. Jeigu Izraelis bus priverstas stovėti vienas, jis stovės vienas“, – B. Netanyahu niūriai perspėjo pasaulio lyderius ir ministrus, susirinkusius Niujorke.

„Kad ir kokia pavojinga būtų branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja, ji nublanksta su pavojumi, kurį keltų branduolinį ginklą turintis Iranas“, – pažymėjo jis.

B. Obamos susitikimas su B. Netanyahu įvyko tuojau po JAV prezidento istorinio pokalbio telefonu su Irano vadovu Hassanu Rouhani, paskatinusio viltis, kad gali įvykti persilaužimas 30 metų tvyrojusiame priešiškume tarp Vašingtono ir Teherano.

Tačiau panašu, jog tas vilties teikiantis dialogas atskleidė gilius skirtumus tarp JAV ir Izraelio, kaip reikėtų reaguoti į Irano pastangas ištiesti ranką Vakarų pasauliui, pažymėjo apžvalgininkai.

„Nors prezidentas Obama ir premjeras Netanyahu šypsosi prieš kameras, tikroji padėtis visiškai kitokia, – komentatorius Eli Bardensteinas rašo dešiniosios pakraipos dienraštyje „Maariv“. – Esama reikšmingų atotrūkių tarp Jungtinių Valstijų ir Izraelio dėl Irano branduolinio klausimo sprendimo pobūdžio.“

„Viena iš didžiausių spragų tarp lyderių, kuri buvo atskleista per jų susitikimą Baltuosiuose rūmuose, sukosi aplink Netanyahu reikalavimą, kad Iranas sustabdytų savo branduolinę programą per derybas, – pridūrė jis. – Netanyahu netgi pasakė Obamai, jog jeigu Iranas to nepadarys, sankcijos turi būti suintensyvintos.“

Iranas iki šiol atsisakydavo paklusti tarptautiniams reikalavimams sustabdyti urano sodrinimą, kuris atveria galimybę pasigaminti skiliųjų medžiagų atominiam užtaisui.

Tarptautinė bendruomenės reagavo ne kartą skelbdama griežtas sankcijas Teheranui.

B. Obama argumentavo, kad vien žodžių nepakanka ir kad Iranas turi atlikti įtikinamų žingsnių, jog įrodytų vykdantis „tarptautinius įpareigojimus visiškai ir neturintis galimybės įgyti branduolinio ginklo“.

Tačiau prezidentas pridūrė, kad Iranui įsipareigojus laikytis tokio režimo, šiitiška respublika turėtų išsaugoti savo teisę į taikią branduolinės energetikos programą.

Populiarus Izraelio dienraštis „Yediot Aharonot“ pritarė, kad B. Obama ir B. Netanyahu po savo derybų demonstravo tik tarpusavio santykių fasadą.

„Netanyahu atrodė traukiantis kitokią giesmę“, – pažymėjo laikraštis, kai premjeras prieš išvykdamas namo perspėjo, jog pasisakys prieš Teherano „saldžias kalbas“ ir „žavesio puolimą“.

„Nenorėdamas būti balta varna, jis prisitaikė prie kitų. Jis kabėjo maloniu ir taikingu tonu apie savo ryžtą nusileisti ir nestoti skersai kelio pasauliui, mėginančiam pasiekti diplomatinį sprendinį su Iranu, – rašo „Yediot Aharonot“. – Kita vertus, Netanyahu vakar atrodė kaip atitemptas į šį vakarėlį prieš savo valią: atrodė, kad jie tik ir laukia, kada iraniečiai padarys pirmąją klaidą, kad galėtų sušukti pasauliui: „Juk sakiau, kad taip bus.“

Tačiau B. Netanyahu partijos „Likud“ įstatymų leidėjas Tzahi Hanegbi nesutiko su šiuo įvertinimu. Jis sakė visuomeniniam radijui, kad „izraeliečiai ir amerikiečiai yra viename vežime, jeigu paklausysime, ką pasakė Obama ir Netanyahu.“

„Jų vertinimas yra toks pats, nes abu supranta, kad Rouhani malonūs žodžiai ir šypsenų puolimas gali būti teigiamas, tačiau turi būti pagrįstas veiksmais“, – teigė politikas.

Tuo metu kairiosios pakraipos dienraštis „Haaretz“ JAV ir Izraelio nuomonių skirtumus apibūdino itin griežtai.

„Praraja žioji tarp Netanyahu ir Obamos požiūrių į Irano klausimą, – rašo Izraelio laikraštis. – Izraelio premjerui Iranas yra Amalekas – biblinė tauta, pavaizduota kaip pikčiausias žydų priešas. Dėl to jis mažai tiki dialogu su Iranu, verčiau rinkdamasis sankcijas ir karinę jėgą.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi