Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Saugumo Taryba balsuos dėl Sirijos cheminio ginklo

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Tarptautinės bendruomenės dėmesys vėl nukreiptas į Jungtines Tautas: Saugumo Taryba turi balsuoti dėl rezoliucijos – plano, pagal kurį turėtų būti naikinamas Sirijos cheminis ginklas.

Tarptautinės bendruomenės dėmesys vėl nukreiptas į Jungtines Tautas: Saugumo Taryba turi balsuoti dėl rezoliucijos – plano, pagal kurį turėtų būti naikinamas Sirijos cheminis ginklas.

Balsavimas surengtas po to, kai rezoliucijos projektą galutinai suderino Jungtinės Valstijos ir Rusija. Dokumentas numato ir veiksmus pagal septintą Jungtinių Tautų Chartijos skirsnį, jeigu Sirija nevykdys plano – o tai sankcijos arba karinė jėga.

Jau tris kartus Saugumo Tarybai buvo pateiktos rezoliucijos, smerkiančios Sirijos valdžią dėl smurto pilietinio karo draskomoje šalyje. Bet pastangas jas priimti blokavo Rusija ir Kinija, turinčios veto teisę. Dabar, praėjus vos dviem savaitėms, kai Sergejus Lavrovas ir Johnas Kerry sutarė dėl Sirijos cheminių arsenalų sunaikinimo, Saugumo Taryba balsuos dėl naujo dokumento.

„Jūs tikriausiai jau daug girdėjote apie projektą, kai jis buvo rengiamas, tad norėčiau tik pasakyti, kad rezoliucija – labai pragmatiška ir stipri parama mūsų pastangoms sunaikinti cheminį ginklą Sirijoje“, – sako Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas.

Susitikę Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos kuluaruose Rusijos ir Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovai atrodo įveikę diplomatinę aklavietę, tuo metu toli nuo Jungtinių Tautų būstinės Ženevoje abiejų šalių ekspertai už uždarų durų bandė priartinti idėjas prie tikrovės, kaip sunaikinti maždaug tūkstantį tonų cheminių medžiagų.

„Tikiuosi, kad dabar cheminių ginklų draudimo organizacijos ir Jungtinių Tautų bendradarbiavimas, jų rezoliucija pagreitins cheminių ginklų iš Sirijos išvežimą ir jų sunaikinimą“, – sako JAV valstybės sekretorius J. Kerry.

Tačiau povandenių rifų netrūksta ir šiame dokumente. Nors numatyta ne tik sankcijų, bet ir karinės jėgos panaudojimo galimybė, bet dėl karinių veiksmų būtina priimti naują rezoliuciją, kurią Rusija tikriausiai vetuos, nebent ją vėl pavyktų įtikinti. Dokumente taip pat sakoma, kad turi būti baudžiami tie, kurie trukdys vykdyti rezoliuciją, bet nėra paminėta, kad tokius asmenis turi teisti Tarptautinis teismas.

Kaip ten bebūtų, rezoliucija, gimusi Londone, S. Lavrovo ir J. Kerry prieš porą savaičių sutvirtinta Ženevoje, įgavusi konkrečią formą Niujorke, pateikta 15 narių Saugumo Tarybai. Toliau bandoma rengti konferenciją, kuri padėtų užbaigti pilietinį karą, bet vis labiau susipriešinanti Sirijos opozicija pamažu laidoja tokias viltis.

Sirijoje vėl dirba chemines atakas tiriantys ekspertai, Jungtinėms Tautoms labai neramu dėl jų saugumo, kelionių maršrutai slepiami. Amerikos ir Rusijos šaltiniai teigia, kad didžioji Sirijos cheminių ginklų dalis yra neparengta kovinėms operacijoms, tad jis gali būti sunaikintas greičiau, negu manyta, – maždaug per devynis mėnesius. Tad dar ne laikas spausti rankas ar plekšnoti per petį, sako Amerikos ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.