Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

15 pasaulio šalių vyrai gali uždrausti savo žmonoms dirbti

ELTA 2015.09.08 13:45

Pasaulio banko (BP) ataskaitoje apie lyčių lygybę versle teigiama, kad mažiausiai 15-oje pasaulio šalių vyrai turi teisę neleisti savo žmonoms dirbti, praneša AFP.

Pasaulio banko (BP) ataskaitoje apie lyčių lygybę versle teigiama, kad mažiausiai 15-oje pasaulio šalių vyrai turi teisę neleisti savo žmonoms dirbti, praneša AFP.

„Dauguma visuomenių padarė pažangą palaipsniui panaikindamos įsišaknijusias moterų diskriminacijos formas. Tačiau reikia dar daug pasiekti“, – ataskaitos įžangoje teigia Pasaulio banko vadovas Jimas Youngas Kimas.

Iš 143 ataskaitoje aprašomų šalių 15-oje, įskaitant Iraną, Siriją, Boliviją ir Gaboną, vyrai turi teisę uždrausti savo žmonoms dirbti. 79-ių šalių įstatymai apriboja, kokių darbų gali imtys moterys. Daugiausia moterų darbo apribojimų taikoma Rytų Europoje ir Vidurinėje Azijoje.

Šios taisyklės išliko iš dalies dėl istorijos. Istorinės liekanos kai kur tebėra įtrauktos į įstatymus, nes teisės aktai, tokie kaip Napoleono įvestas Prancūzijos civilinis kodeksas, buvo priimti kaip vienas dokumentas ir laikui bėgant nekeičiami. Šeimos galvos sąvoka buvo pašalinta iš Prancūzijos civilinio kodekso 1970 metais, bet yra išlikusi daugelio Vakarų Afrikos valstybių kodeksuose.

Rusijoje moterims draudžiama rinktis 456 profesijas, pavyzdžiui, ūkio sunkvežimių vairavimą, staliaus darbą ir krovininių traukinių konduktorių pareigas. Dauguma taisyklių yra buvusio sovietinio režimo liekanos.

Mažiausiai 29 šalyse, įkaitant Saudo Arabiją, Hondūrą ir Senegalą, įstatymai vyrams suteikia galią spręsti visus svarbiausius klausimus, pavyzdžiui, dėl gyvenamosios vietos, banko sąskaitų ir svarbių asmens dokumentų.

Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad ir Vakarų šalyse pažanga vyko lėtai. Moterims teisme kelti bylas be vyro sutikimo Ispanijoje buvo leista tik 1981, o Šveicarijoje – 1984 metais. Nepaistant to, padėtis gerėja. Per dvejus metus 44 šalyse buvo padaryti 48 teisiniai pakeitimai, kurie padidino lyčių lygybę. Pavyzdžiui, Dramblio Kaulo Krante 2013 metais buvo nuspręsta, kad moterys gali dirbti be vyro leidimo. Kita vertus, Egipte situacija pablogėjo: buvo panaikintos konstitucinės garantijos prieš lyčių diskriminavimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi