Naujienų srautas

Pasaulyje2013.09.23 09:40

Įkaitų drama Kenijoje tebesitęsia

Jau parą tęsiasi įkaitų drama Kenijos sostinėje, kur teroristai šeštadienį, apie vidurdienį, prekybos centre nušovė mažiausiai 59 žmones. Atsakomybę už išpuolį prisiėmusi su „Al-Qaeda“ siejama Somalio islamistų grupuotė „Al Shabab“ teigia, jog tai kerštas už Kenijos kariuomenės dislokavimą Somalyje.

Jau parą tęsiasi įkaitų drama Kenijos sostinėje, kur teroristai šeštadienį, apie vidurdienį, prekybos centre nušovė mažiausiai 59 žmones. Atsakomybę už išpuolį prisiėmusi su „Al-Qaeda“ siejama Somalio islamistų grupuotė „Al Shabab“ teigia, jog tai kerštas už Kenijos kariuomenės dislokavimą Somalyje.

Keliolika ginkluotų vyrų ir moterų „Westgate“ prekybos centre Nairobyje pasirodė šeštadienį, apie vidurdienį. Liudininkų teigimu, buvo garsiai paskelbta, kad islamą išpažįstantys žmonės yra laisvi ir gali eiti, o į kitų religijų lankytojus pasipylė kulkos.

Maždaug tūkstančiui žmonių pavyko pabėgti iki prasidedant ar jau prasidėjus šaudymams, kai pastatą apsupo ir šturmavo Kenijos saugumo pajėgos, tačiau teroristai sužeidė apie 150 ir, vidaus reikalų ministro tvirtinimu, užmušė mažiausiai 59 žmones: Kenijos, Kanados, Indijos ir Prancūzijos piliečius, tarp jų žymų Ganos poetą ir politiką.

Prekybos centras yra prašmatni Nairobio apsipirkimo vieta, čia lankosi turtingi nairobiečiai, tarp žuvusiųjų – ir šalies prezidento Uhuru Kenyattos šeimos nariai.

Atsakomybę, arba, jų manymu, – garbę, už išpuolį savo „Twitter“ paskyroje pareiškė prisiimanti „Al Shabab“, arba tiesiog „Jaunimas“.

Tai nemažą Pietų Somalio dalį kontroliuojantis „Al-Qaedos“ teroristų padalinys, siekiantis užsienio pajėgų pasitraukimo iš Somalio, kuriame po kelių dešimtmečių anarchijos ir pilietinio karo trapią vyriausybę remia čia įvesti Afrikos Sąjungos kariai.

Kenija, viena iš aljanso narių, Somalyje yra dislokavusi apie 4 tūkst. žmonių pajėgas. Tačiau „Al Shabab“ įtaka plečiasi, o į jos gretas jungiasi ne tik somaliečiai, bet ir atvykėliai iš arabų šalių. Svarbiais „Al Shabab“ karininkais yra ir buvę Jungtinių Valstijų piliečiai, atsivertę į islamą, kaip vienas iš „Al Shabab“ vadų – Abu Mansuras Al-Amrikis, užaugęs Alabamoje, bet įsiutęs ant savo tėvynės per Irako karą. Abu Mansuras neva žuvo per tarpusavio rietenas rugsėjo 12-ąją, tačiau Jungtinės Valstijos, įtraukusios jį į ieškomiausių teroristų sąrašą, kol kas žūties nepatvirtina.

Teroristinis išpuolis Nairobyje gali tapti ir politine korta dabartiniam šalies prezidentui U. Kenyattai. Jis – žymiausio Kenijos politiko Jomo Kenyattos, išlaisvinusio Keniją iš Britų imperijos, sūnus. Tačiau didvyrio tėvo sūnus – smarkiai paklydęs ir nutolęs nuo tėvo kilnumo ir vienybės su savo tautiečiais.

Lapkritį U. Kenyatta turėtų stoti prieš Tarptautinį baudžiamąjį teismą dėl kaltinimų įvykdžius nusikaltinimus žmogiškumui, kai pastarieji prezidento rinkimai Kenijoje virto kruvinomis gatvės kovomis. Užtat dabar U. Kenyatta naudojasi proga suvienyti tautiečius prieš išorės priešą.

Gudrūs politikai visada žino, kad pavojus iš išorės reiškia mažesnį susipriešinimą valstybės viduje. Tai įrodo ir šimtai nairobiečių, sekmadienį duodančių kraujo teroristinio išpuolio aukoms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi