Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Norvegijoje kairiuosius greičiausiai pakeis centro dešinieji

Turtingiausia Skandinavijos šalis Norvegija renka naują valdžią ir apklausos rodo, kad kairiuosius pagaliau pakeis centro dešiniųjų koalicija.

Turtingiausia Skandinavijos šalis Norvegija renka naują valdžią ir apklausos rodo, kad kairiuosius pagaliau pakeis centro dešiniųjų koalicija.

Aštuonerius metus Norvegijai gana sėkmingai vadovavo centro kairiųjų blokas, bet pastaruoju metu premjeras Jensas Stoltenbergas sulaukia vis daugiau kritikos, kad milžiniškas pajamas už naftos ir dujų eksportą gaunanti vyriausybė ne visai išmintingai naudojo šias lėšas.

„Manau, kad premjeras padarė gerą darbą ir gerai atstovavo valstybei, bet manyčiau, kad atėjo laikas suteikti galimybę kuriam nors kitam“, – sako Oslo gyventoja Mirete Williams Berge.

Norvegijos leiboristai su tuo nesutinka ir atėjęs balsuoti premjeras pasakė tikintis, kad jo partija vis vien gaus daugiausiai balsų.

„Manau, kad per tuos aštuonerius metus mes parodėme, kad galime prisiimti atsakomybę už šalį. Mes turime mažiausią nedarbą Europoje, įveikėme finansų krizę su itin stipria ekonomika ir sugebėjome pagerinti ir sveikatos apsaugos, ir švietimo kokybę – todėl norėtume taip tęsti ir toliau“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

J. Stoltenbergo leiboristai greičiausiai išliks populiariausia partija, bet vargu ar sugebės išsaugoti savo vyriausybę, nes pagal apklausas juos maždaug 15 proc. turėtų aplenkti dešiniosios partijos, bet jų yra keturios. Svarbiausi ir įtakingiausi yra konservatoriai ir jie tikisi paveržti iš kairiųjų premjero postą, bet derybos dėl koalicijos greičiausiai bus nelengvos.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad susėsime kartu ir kalbėsimės ir kad esu tikra, jog šįvakar išrinkta dešiniųjų dauguma suformuos dešiniųjų vyriausybę“, – sakė konservatorių lyderė Erna Solberg.

Didžiausia konservatorių problema gali tapti antiimigracinėmis nuostatomis pagarsėjusi ultradešinioji Progreso partija, su kuria anksčiau buvo siejamas liūdnai pagarsėjęs žmogžudys Andersas Behringas Breivikas. Be šios partijos konservatoriams vargu ar pavyks suformuoti užtikrintą daugumą parlamente, bet kiti dešinieji atsisako su ja bendradarbiauti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi