Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Lemtinga savaitė: ar JAV atakuos Siriją?

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Ši savaitė lems, ar Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir jų sąjungininkės atakuos Siriją, bausdamos Basharo al Assado režimą už, kaip įtariama, įvykdytą cheminę ataką, per kurią žuvo apie pusantro tūkstančio žmonių.

Ši savaitė lems, ar Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir jų sąjungininkės atakuos Siriją, bausdamos Basharo al Assado režimą už, kaip įtariama, įvykdytą cheminę ataką, per kurią žuvo apie pusantro tūkstančio žmonių.

Po vasaros atostogų posėdžius pradeda Amerikos kongresas, kurio prezidentas Barackas Obama paprašė tarti galutinį žodį dėl smūgių Sirijai. Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai baigiantis savaitei turi pateikti cheminės atakos tyrimo išvadas.

Amerikos valstybės sekretorius po kelionės į Europą, aplankęs Vilnių, Paryžių, Londoną, taip pat grįžta į Vašingtoną likus kelioms dienoms iki pirmo balsavimo Senate. Pasak Johno Kerry, Kogreso balsavimo galia tikėtis ketvirtadienį arba penktadienį. 

Po to, kai Vilniuje Europos Sąjunga (ES) paragino imtis griežtų veiksmų prieš B. al Assado režimą, J. Kerry pasidžiaugė – parama karinei akcijai didesnė. Pasak J. Kerry, Amerika jaučiasi padrąsinta 28 narių organizacijos labai tvirto pareiškimo. Baltųjų rūmų pozicija dar nėra tvirta, atsakė jis paklaustas, ar Vašingtonas lauks JT inspektorių išvadų.

„JAV prezidentas dar nepriėmė sprendimo. Grįšiu į Vašingtoną ir tam skirsime daugiausiai dėmesio. Sprendimas bus priimtas po konsultacijų, bet prezidentas neatsisako sprendimo teisės”, – teigė J. Kerry.

Prezidentas B. Obama antradienį per televiziją kreipsis į amerikiečius. Liko nedaug laiko, kad įtikintų kongresą ir ypač daugiausiai skeptiškai ar net priešiškai nusiteikusią visuomenę – jog kariniai smūgiai Sirijos režimui būtini.

Laikraštis „Los Angeles Times” rašo, kad Pentagonas rengiasi tris dienas atakuoti Sirijos objektus, ilgiau negu iš pradžių planuota. Po raketų atakų smūgiai bus kartojami į tuos objektus, kurie buvo praleisti arba liko stovėti. 

Popiežius Pranciškaus paraginti savaitgalį daugelyje šalių žmonės meldėsi už taiką Sirijoje.

Per daugiau negu dvejus pilietinio karo Sirijoje metus žuvo apie 100 tūkstančių žmonių, šalį paliko 2 mln. pabėgėlių. Bėglius iš karo nuniokoto Homso priglaudė turkų šeima, nes pabėgėlių stovyklos pilnos.

JT Tautų duomenimis, daugiau negu keturi milijonai pabėgėlių, netekusių namo, blaškosi po pilietinio karo niokojamą Siriją.