Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.03 13:28

Seulas: JAV ir Pietų Korėja neberengs savo svarbiausių bendrų karinių pratybų

BNS 2019.03.03 13:28

JAV ir Pietų Korėja neberengs savo kasmetinių didelio masto bendrų karinių pratybų, sekmadienį patvirtino pietų korėjiečių gynybos ministerija.

Pietų Korėjos gynybos ministras Jeong Kyeong-doo ir jo kolega amerikietis Patrickas Shanahanas šeštadienį telefonu „aptarė ir patvirtino planą dėl pratybų „Key Resolve“ ir „Foal Eagle“ („Esminis ryžtas“ ir „Jaunasis erelis“)", sakoma ministerijos pranešime.

Vietoj šių pratybų sąjungininkės rengs „pakoreguotus lauko manevrų mokymus ir bendras štabų pratybas, kad būtų tęsiamas tvirtas kariuomenės pasirengimas“, priduriama pranešime.

Toks sprendimas priimtas kelios dienos po Hanojuje įvykusio antrojo JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo, per kurį nebuvo pasiekta jokio formalaus susitarimo, bet abi šalys leido suprasti, kad tęs dialogą.

Pietų Korėjoje dislokuoti maždaug 30 tūkst. JAV karių, kurių kasmetinės pratybos su dešimtimis tūkstančių pietų korėjiečių karių nuolat tampa Šiaurės Korėjos įtūžio objektu. Pchenjanas laiko šiuos manevrus provokatorišku pasirengimu invazijai.

Nors D. Trumpas neseniai atmetė galimybę išvesti amerikiečių pajėgas iš Pietų Korėjos, jis nekart skundėsi dėl pratybų kainos ir per spaudos konferenciją Hanojuje pavadino jas „labai, labai brangiomis“.

Remiantis Pentagono pareiškimu, per P. Shanahano ir Jeong Kyeong-doo pokalbį „abi šalys nusprendė užbaigti „Key Resolve“ ir „Foal Eagle“ pratybas“.

„Foal Eagle“ iki šiol būdavo didžiausi reguliarūs abiejų sąjungininkių rengiami mokymai.

Anksčiau juose dalyvavo 200 tūkst. pietų korėjiečių ir maždaug 30 tūkst. amerikiečių karių.

Taip pat būdavo rengiamos „Key Resolve“ – kariuomenių vadų vykdytos kompiuterinių simuliacijų pratybos, kurios paprastai prasidėdavo kovo mėnesį ir tęsdavosi apie 10 dienų.

Sprendimas nutraukti manevrus buvo priimtas siekiant palaikyti besitęsiančias diplomatines pastangas dėl Šiaurės Korėjos denuklearizacijos, taip pat sumažinti įtampą santykiuose su Pchenjanu, sekmadienį pareiškė gynybos ministerija Seule.

Vietoje įprastų mokymų JAV ir Pietų Korėja nuo pirmadienio iki kovo 12 dienos vykdys „pakoreguotas“ pratybas, sakoma sekmadienį išplatintame bendrame pareiškime.

Per devynių dienų trukmės pratybas „Dong Maeng“ („Aljansas“) daugiausia dėmesio bus skiriama bendros gynybos manevrams, o ne „Key Resolve“ mokymams būdingiems puolamojo pobūdžio manevrams, naujienų agentūrai AFP sakė vienas pietų korėjiečių kariuomenės pareigūnas, pageidavęs likti anonimas.

Nei Vašingtonas, nei Seulas nepatikslino, kiek abiejų šalių kariškių bus mobilizuota naujosioms pratyboms.

Anot Pietų Korėjos gynybos ministerijos, Seulo vyriausiasis pasiuntinys denuklearizacijai Lee Do-hoonas artimiausiu metu išvyks į Vašingtoną pasitarti su savo kolega amerikiečiu Stephenu Biegunu.

„Lee Do-hoonas išskris šią savaitę“, – AFP patvirtino ministerijos atstovas Noh Kyu-dukas.

Spėjama, kad Lee Do-hoonas ir S. Biegunas aptars Hanojuje surengtą viršūnių susitikimą, per kurį nepavyko pasiekti naujo susitarimo, kuris pagrįstų aptakiai suformuluotą pareiškimą dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, pasirašytą Kim Jong Uno ir D. Trumpo per jųdviejų pernai Singapūre įvykusį susitikimą.

„Kovinė parengtis“

Nepritariantieji Vašingtono ir Seulo mokymų nutraukimui perspėja, kad toks sprendimas paveiks bendrų pajėgų kovinę parengtį, o Šiaurės Korėja esą įgis strateginį pranašumą padalytame pusiasalyje, tačiau dauguma analitikų laiko tokį susirūpinimą perdėtu.

„Įšaldant ar apribojant JAV ir Pietų Korėjos pratybas gali nukentėti abiejų kariuomenių parengtis, bet nemanau, kad tai iškels rimtą grėsmę Pietų Korėjos saugumui“, – AFP sakė Seule įsikūrusio Pasaulinio Šiaurės Korėjos studijų instituto vadovas Ahn Chan-ilas.

„Pietų Korėjos įprastinės pajėgos pralenkia Šiaurės Korėjos (kariuomenę) ir atsižvelgiant į dabartinę padėtį (JAV politiką ir galiojančias sankcijas) mažai tikėtina, kad Pchenjanas artimiausioje ateityje darys ką nors su savo branduoliniais ginklais“, – pridūrė ekspertas.

Dimisijos generolas Vincentas Brooksas – buvęs JAV pajėgų Pietų Korėjoje vadas, padėjęs organizuoti pirmąjį D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimą Singapūre – pernai teigė, jog sprendimas nutraukti bendrus mokymus nepakenktų Pentagono kovinei parengčiai pusiasalyje.

„Galbūt šiuo metu mūsų prašoma įsikišti mūsų kardą atgal į makštį, bet tai nereiškia, kad mūsų prašoma pamiršti, kaip juo naudotis“, – sakė jis.

JAV siekia sumažinti užsitęsusią įtampą Korėjos pusiasalyje ir ragina Pchenjaną uždaryti savo branduolinę programą.

Po viršūnių susitikimo Singapūre Vašingtonas ir Seulas atsisakė kelerių pratybų ar sumažino jų mastą, o amerikiečių bombonešiai nebeskrieja virš Pietų Korėjos.

„Jei dabar nebūtų apriboti ar nutraukti mokymai... tai reikštų, kad suinteresuotosios šalys nežiūri rimtai“ į pastangas susitarti dėl denuklearizacijos, pažymėjo Šiaurės Korėjos studijų universiteto profesorius Yang Moo-jinas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi