Pasaulyje

2019.03.01 16:29

Kim Jong Uno sesuo: vyriausioji propagandistė ir galima įpėdinė?

LRT.lt2019.03.01 16:29

Šią savaitę ji patraukė viso pasaulio dėmesį – moteris, kuri laikė krištolinę peleninę, kai Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong Unas sustojo parūkyti pakeliui į susitikimą su Donaldu Trumpu Hanojuje. Ji – Kim Yo Jong, Šiaurės Korėjos lyderio jaunesnioji sesuo ir, manoma, viena įtakingiausių moterų šalyje.

Pasaulio fotografai Kim Yo Jong užfiksavo nuolat stovinčią netoliese, kai jos brolis bandė susitarti su JAV prezidentu dėl sankcijų panaikinimo. Vienoje nuotraukoje ji žvelgia iš už sienos, už kelių metrų nuo viešbučio sode besivaikštinėjančių Kim Jong Uno ir D. Trumpo. Kitoje nuotraukoje ji stovi šone, iš dalies pasislėpusi už medžių, kai jos brolis šnekučiuojasi su D. Trumpu ir JAV valstybės sekretoriumi Mike`u Pompeo.

Kas tokia ta Kim Yo Jong ir koks jos vaidmuo Šiaurės Korėjos administracijoje?

Reuters/Scanpix nuotr.

Oficialiai 30-metė šalies lyderio sesuo yra Korėjos darbininkų partijos Propagandos ir agitacijos padalinio direktorė. Tačiau neoficialiai ji dalyvauja daugelyje Kim Jong Uno administracijos sričių, rašo „CTV News“.

Reuters/Scanpix nuotr.

JAV smegenų centro „Council on Foreign Affairs“ JAV-Korėjos santykių programos vadovas Scottas Snyderis sako, kad Kim Yo Jong vaidmenį Šiaurės Korėjos valdžioje būtų galima palyginti su administracijos vadovės arba teatro režisieriaus (Kim Jong Uno) padėjėjos pozicija.

„Akivaizdu, kad ji atlieka padėjėjos vaidmenį, bet tai taip pat labai galingas vaidmuo, – „CTV News“ sakė jis. – Manau, kad iš visų jos atsakomybės sričių, pagrindiniai yra koordinavimas ir vadovavimas.“

Jos kaip vienos pagrindinių Šiaurės Korėjos delegacijos koordinatorių vaidmuo buvo akivaizdus prieš antrąjį Kim Jong Uno susitikimą su D. Trumpu. Kim Yo Jong pirma atvyko į viešbutį Hanojuje, kad patikrintų apartamentus ir įsitikintų, kad brolio priėmimui tinkamai pasiruošta.

Kita vertus, daug kam kilo klausimų dėl jos įtakos būtent matant ją atliekant, rodos, nesvarbias pareigas: prilaikant peleninę arba parkerį per deklaracijos pasirašymą po pirmojo Šiaurės Korėjos ir JAV lyderių susitikimo.

Reuters/Scanpix nuotr.

Vis dėlto S. Snyderiui neatrodo, kad tai reikėtų laikyti žemomis pareigomis. Priešingai – tai rodo, kad ji priklauso nedideliam ratui žmonių, kuriais Kim Jong Unas pasitiki.

„Atrodo, kad yra tam tikros su jo asmeniu susijusios užduotys, kurias atlikti galima patikėti tik šeimos nariams, – sako jis. – Galima sakyti, kad jos vaidmuo yra asmeninio nepasitikėjimo Šiaurės Korėjos visuomene ženklas ir, neabejotinai, šeimos kaip svarbios jėgos Šiaurės Korėjos valdyme ženklas.“

Taip pat tikėtina, kad Kim Yo Jong gali atviriau kalbėti su savo broliu nei kiti jo režimo pareigūnai, pavyzdžiui, kariuomenės generolai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kim Yo Jang pozicija Šiaurės Korėjos hierarchijoje palaipsniui kilo nuo 2014 metų, kai ji buvo paskirta Propagandos ir agitacijos padalinio vadove.

Pasaulis į ją atkreipė dėmesį per 2018 Pjongčango olimpines žaidynes, kuriose ji paspaudė ranką Pietų Korėjos prezidentui Moon Jae Inui.

Tai buvo pirmas kartas, kai Šiaurės Korėjos valdančiosios šeimos narys apsilankė Pietų Korėjoje nuo pat Korėjos karo pabaigos 1953 metais. Kim Yo Jang taip pat dalyvavo svarbiose abiejų Korėjų lyderių derybose prieš olimpiadą.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Mes ėmėme kreipti į ją daugiau dėmesio po pasirodymo Pjongčango olimpiados atidarymo ceremonijose, nors ir prieš tai jos vardas buvo tarp tų, kurie atlieka svarbų vaidmenį“, – sako S. Snyderis.

Kim Yo Jang taip pat sėdėjo prie stalo su M. Pompeo, kai šis apsilankė Šiaurės Korėjos sostinėje pernai spalį.

„Kiekviename tarptautiniame susitikime, ir su Pietų Korėja, ir su JAV, ji matoma bandanti viską sutvarkyti ir pasirūpinti, kad Kimas turėtų viską, ko jam reikia“, – sako S. Snyderis.

Ji taip pat minima kaip galima brolio įpėdinė, jei Kim Jong Unui kas nors nutiktų, nors iki šiol Šiaurės Korėjos valdymas būdavo perduodamas lyderių sūnums.

„Kim Jong Unas neturi vaiko, kuris būtų pakankamo amžiaus, jei reikėtų perimti valdžią dabar, tad manau, kad galėtų būti padaryta išimtis ir ji galėtų būti laikoma, bent jau išorėje, kaip galima pretendentė į valdžią“, – sako S. Snyderis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt