Pasaulyje

2019.03.01 11:15

ES šalys priešinasi juodajam sąrašui: nenori žinoti, kas plauna pinigus

ELTA2019.03.01 11:15

ES šalys smarkiai priešinasi planuojamam juodajam sąrašui šalių, keliančių grėsmę ES dėl nepakankamos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu. Anot ES šaltinių, per preliminarų balsavimą 27 Bendrijos narės iš 28 buvo prieš Europos Komisijos sudarytą sąrašą. Ypač prieštaringai vertinamas Saudo Arabijos, Panamos ir keturių JAV teritorijų įtraukimas į sąrašą.

Europos Komisija vasario viduryje pristatė sąrašą iš viso 23 valstybių ir teritorijų, kurios dėl pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo kelią „didelę riziką“. Tarp jų yra ir JAV teritorijos Samoa, Mergelių Salos, Puerto Rikas bei Guamas. Europos bankai ir kitos finansų institucijos, bendradarbiaudamos su į sąrašą patekusiomis valstybėmis, turėtų imtis griežtesnių finansų priežiūros priemonių, kad būtų geriau atpažinti įtartini pinigų srautai.

Atsižvelgdama į balsavimo rezultatus, ES pirmininkaujanti Rumunija dabar rengs „techninį“ susitikimą dėl sąrašo. Čia Komisija paaiškins kriterijus, pagal kuriuos šalys buvo atrinktos.

Be to, ES valstybės ketina tartis dėl tolesnių veiksmų ir nuspręsti dėl galimo formalaus balsavimo. Jei sąrašo sudarymo kriterijus reikės peržiūrėti, jis vargu ar bus parengtas iki kovo 12-ąją vyksiančio ES finansų ministrų susitikimo. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.