Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.01 11:02

Šiaurės Korėja teigia tęsianti dialogą su JAV

ELTA, BNS 2019.03.01 11:02

Nepaisant žlugusio viršūnių susitikimo, JAV ir Šiaurės Korėjos dialogas dėl branduolinio nusiginklavimo Korėjos pusiasalyje bus tęsiamas, penktadienio rytą pranešė Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA. Pasak jos, abi pusės susitarė tęsti dialogą dėl „denuklearizacijos“.

Ketvirtadienį anksčiau laiko ir nepasiekus susitarimo baigėsi JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-Uno susitikimas. Anot KCNA, pokalbiai buvo produktyvūs ir atviri. Jie esą prisidėjo prie abipusio pasitikėjimo.

Prieš tai Šiaurės Korėja paprieštaravo D. Trumpo teiginiams, esą susitarimas nebuvo pasiektas, nes Kim Jong-Unas pareikalavo atšaukti visas sankcijas. Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ir Yong-ho per retą savo susitikimą su žurnalistais sakė, kad Pchenjanas mainais už branduolinį nusiginklavimą reikalavo panaikinti tik dalį sankcijų.

Pasiūlytas branduolinis nusiginklavimas, pasak ministro, yra reikšmingiausia priemonė, kurią šiuo metu gali įgyvendinti jo šalis. D. Trumpas po viršūnių susitikimo tuo tarpu teigė, kad Kim jong-uno pasiūlymas dėl branduolinio nusiginklavimo nebuvo pakankamas. 

„Jei JAV iš dalies panaikins tas sankcijas,.. kurios kliudo civilinei ekonomikai ir mūsų žmonių gyvenimui, mes visam laikui ir visiškai, stebint JAV ekspertams, išmontuosime visus branduolinės gamybos objektus Jongbjono vietovėje“, – žurnalistams pareiškė Ri Yong Ho. Pasak jo, tai geriausias pasiūlymas, kokį tik galima pateikti.

Tačiau Šiaurės Korėjos oficialioji naujienų agentūra KCNA penktadienį pranešė, kad abu lyderiai Hanojuje „konstruktyviai ir atvirai apsikeitė nuomonėmis“.

Šių šalių – kariavusių priešingose formaliai dar nepasibaigusio Korėjos karo fronto pusėse – santykiai ištisus dešimtmečius „pasižymėjo nepasitikėjimu ir priešiškumu“, o kuriant naujus santykius iškilo „neišvengiamų sunkumų“, sakoma pranešime.

Susitikimą Hanojuje KCNA pavadino sėkmingu ir pranešė, kad Kim Jong Unas pažadėjo D. Trumpui kitą susitikimą.

Panašiai prieš išvykdamas iš Hanojaus kalbėjo ir D. Trumpas: jis išreiškė viltį, kad vėl susitiks su Kim Jong Unu.

„Kartais reikia išeiti ir tai kaip tik buvo vienas iš tokių kartų, – žurnalistams pasakė D. Trumpas. – Užuot daręs greitai, esu linkęs daryti tai teisingai.“

Jis taip pat patvirtino savo „artimus santykius“ su Šiaurės Korėjos lyderiu ir sakė: „Mes tiesiog patinkame vienas kitam... Mūsų santykiai šilti ir tikiuosi, kad tokie ir liks. Manau, taip ir bus.“ 

Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas savo ruožtu penktadienį pareiškė, kad Hanojaus susitikime buvo pasiekta „reikšmingos pažangos“. 

„Abu lyderiai ilgai diskutavo, sustiprino tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą“, – sakė jis. 

Hanojaus susitikimo baigtis turėjo smarkiai nuvilti Pietų Korėjos prezidentą, kuris pernai tris kartus susitiko su Kim Jong Unu ir aktyviai skatino diplomatiją tarp Vašingtono ir Pchenjano. 

Moon Jae-inas planavo šią savaitę pristatyti naujo ekonominio bendradarbiavimo tarp abiejų Korėjų detales. Dabar jam neabejotinai teks aiškintis dėl savo taikingos politikos Pchenjano atžvilgiu. Visgi prezidentas leido suprasti neketinąs keisti kurso.   

„Milijardai dolerių“ 

Hanojaus viršūnių susitikimo baigtis nepateisino prieš jį puoselėtų didelių lūkesčių dėl galimo proveržio. Pernykštis istorinis lyderių viršūnių susitikimas Singapūre, kurio metu kritikai pasigedo esmės, baigėsi tik miglotu Kim Jong Uno pažadu siekti „Korėjos pusiasalio visiškos denuklearizacijos“. Po jo diplomatinės pastangos įstrigo šalims nesutariant, ką tai iš tiesų turėtų reikšti. 

Kaip sakė JAV aukšto rango pareigūnai, likus maždaug savaitei iki susitikimo Hanojuje Šiaurės Korėjos atstovai pareikalavo, kad būtų atšauktos visos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos 2016 metų kovą Šiaurės Korėjai paskelbtos ekonominės sankcijos.

Ankstesnėmis priemonėmis daugiausia siekta užkirsti kelią perduoti Šiaurės Korėjai technologijų, o pastarieji suvaržymai nukreipti prieš kelias itin svarbias jos pramonės šakas, įskaitant akmens anglių, geležies rūdos, jūrų gėrybių bei tekstilės produktų eksportą, atnešdavusį uždaram režimui milijonus dolerių pajamų. Jie buvo įvesti tikintis priversti Pchenjaną padaryti nuolaidų.   

„Iš esmės tai buvo sankcijos visiems sektoriams, išskyrus ginkluotę, – žurnalistams sakė aukštas JAV pareigūnas. – Tai sudaro daugybę milijardų dolerių.“

Anot jo, mainais Pchenjanas pasiūlė uždaryti „tik dalį Jongbjono komplekso“ – tai didžiulė teritorija su daugybe įvairios paskirties objektų. Be to, pasak minėto pareigūno, Šiaurės Korėja, manoma, turi ir kitų urano sodrinimo gamyklų.  

D. Trumpas paragino Kim Jong Uną susitarimo vardan „pastatyti visą sumą“, sakė pareigūnas ir pridūrė, jog Vašingtonas taip pat tam pasirengęs. 

„Ant stalo turi būti ir ginklai“, – kalbėjo pareigūnas, turėdamas galvoje Pchenjano turimas atomines bombas ir tarpžemynines balistines raketas, galinčias pasiekti JAV žemyninę dalį.  

Procesas tęsiasi ir Vašingtonas palankiai vertina būsimas galimybes, sakė pareigūnas ir pridūrė: „Vis dar esama galimybių kalbėtis.“ 

„Amerikietiški kalneliai“

Analitikai sako, jog faktas, kad Hanojuje nepavyko pasiekti susitarimo, nereiškia derybų pabaigos.

„Nemanau, jog tai katastrofa, ir tai neužbaigia dialogo proceso“, – sakė Chrisas Greenas iš Briuselyje veikiančios „Tarptautinės krizių grupės“ (ICG).

D. Trumpas negalėjo sau leisti Hanojuje sudaryti vadinamojo „blogo susitarimo“, sakė ekspertas ir pridūrė: „Manau, tai padeda jam atrodyti kietam, toliau tęsti visa tai“.

Tačiau kiti analitikai atkreipė dėmesį, jog viršūnių susitikimui nebuvo tinkamai pasirengta, turint galvoje smarkiai besiskiriančias šalių pozicijas ir didžiulius nuomonių skirtumus, kurių nepavyko sumažinti. 

Politinių konsultacijų centro „Eurasia Group“ analitikas Scottas Seamanas pažymėjo, kad abu lyderiai sugrįžę namo turės peržiūrėti savo strategijas.  

„D. Trumpo laukia iššūkis paneigti prielaidas ir kritiką, kad jo savita prieiga pati savaime yra problema ir gali trukdyti JAV pastangoms likviduoti Šiaurės Korėjos grėsmę“, – rašė jis. 

Joelis Witas ir Jenny Town iš autoritetingo tinklalapio „38 North“ sakė, jog anksčiau būta būgštavimų, kad D. Trumpas „ketina padaryti per didelių nuolaidų“. Tačiau jis pasielgė priešingai ir siekia geresnio susitarimo, pažymėjo analitikai. 

„Abu lyderiai daug investavo į šį procesą, todėl reikia tikėtis, kad šis nesėkmingas viršūnių susitikimas tebus tik dar vienas pasivažinėjimą amerikietiškais kalneliais primenančio D. Trumpo prezidentavimo etapų“, – rašė jie. 

Tačiau jei Šiaurės Korėjos procesas įstrigs, o D. Trumpą užklups didesnės vidaus problemos, Pchenjanas gali būti išbrauktas iš prezidento prioritetų sąrašo, įspėjo analitikai.     

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi