Pasaulyje

2019.02.28 12:56

JT ataskaita kaltina Izraelį nusikaltimais žmogiškumui

BNS 2019.02.28 12:56

Esama įrodymų, kad Izraelis, reaguodamas į 2018 metų protestus Gazos Ruože, įvykdė nusikaltimų žmoniškumui, nes snaiperiai taikėsi į aiškiai atpažįstamus vaikus, sveikatos apsaugos darbuotojus ir žurnalistus, rodo ketvirtadienį paskelbtas Jungtinių Tautų įgaliotas tyrimas. Izraelis griežtai atmetė tyrimo išvadas.

„Izraelio kariai įvykdė tarptautinių žmogaus teisių ir humanitarinės teisės pažeidimų. Kai kurie iš šių pažeidimų gali prilygti karo nusikaltimams ar nusikaltimams žmoniškumui“, – pareiškime nurodė JT nepriklausomos protestų okupuotoje palestiniečių teritorijoje tyrimo komisijos pirmininkas Santiago Cantonas.

Pasak tyrėjų, Izraelio kariai tyčia šaudė į civilius per palestiniečių demonstracijas, kurių metų žuvo 189 žmonės.

Žmogaus teisių tarybos įgaliota komisija nurodė, kad kariuomenės snaiperiai koviniais šoviniais nušovė ar pašovė daugiau kaip 6 tūkst. žmonių, tarp kurių buvo „realios grėsmės“ nekėlusių civilių.

Komisija pripažino, kad su tas demonstracijas prie sieną žyminčios tvoros lydėjo reikšmingas smurtas, bet sakė, kad tai neprilygo kovinėms kampanijoms. Tokiu būdu komisija iš esmės atmetė Izraelio pareiškimus dėl palestiniečių ginkluotų grupių „teroristinės veiklos“.

Komisija taip pat kaltino Gazos Ruožą valdantį palestiniečių judėjimą „Hamas“ neužkirtus kelio padegamųjų aitvarų naudojimui protestų metu.

Izraelis atmetė tyrimą

Izraelis atmetė ketvirtadienį paskelbtas Jungtinių Tautų tyrimo išvadas, kurias pavadino „priešiškomis, melagingomis ir šališkomis“.

„Izraelis visiškai atmeta šią ataskaitą“, – sakoma užsienio reikalų ministro Israelio Katzo pareiškime.

„Jokia institucija negali panaikinti Izraelio teisės į savigyną ir jo pareigos ginti savo gyventojus bei sienas nuo smurtinių atakų“, – pabrėžė I. Katzas,