Pasaulyje

2019.02.28 12:37

Pakistanas sako esąs pasirengęs paleisti Indijos pilotą, kad sumažintų karo grėsmę

BNS2019.02.28 12:37

Islamabadas yra pasirengęs paleisti sučiuptą Indijos pilotą, jei tai sumažins smarkiai išaugusią įtampą tarp šalių, pakursčiusią nuogąstavimus dėl visapusiško karinio konflikto tarp branduolinių ginklų turinčių kaimynių, ketvirtadienį paskelbė Pakistano užsienio reikalų ministerija.

„Mes pasirengę perduoti Indijos pilotą, jei tai nuves prie deeskalacijos“, – naujienų agentūrai AFP sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Mohammadas Faisalas, cituodamas diplomatijos vadovą Shahą Mehmoodą Qureshi.

Pareiškimas paskelbtas kitą dieną po to, kai indų aviacijos pulkininko leitenanto Abhinandano Varthamano lėktuvas buvo numuštas per retą Pakistano ir Indijos oro mūšį virš ginčijamo Kašmyro regiono. Indija trečiadienį patvirtino, kad po oro mūšio buvo numuštas jos naikintuvas ir dingo jo pilotas.

Šis incidentas buvo naujausias iš pavojingos įvykių virtinės, smarkiai padidinusios įtampą tarp Islamabado ir Naujojo Delio. Taip pasisukus įvykiams pasaulio galybės, įskaitant Kiniją, JAV ir Jungtines Tautas, ragino neprarasti savitvardos.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį Hanojuje pasibaigus jo susitikimui su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu išreiškė viltį, kad Indijos ir Pakistano krizė bus išspręsta.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje D. Trumpas sakė gavęs „nuosaikiai malonių naujienų iš Pakistano ir Indijos“ ir pridūrė, kad JAV dalyvauja „bandant juos sustabdyti“.

„Tikimasi, kad tai (konfrontacija) pasibaigs“, – sakė jis.

Indija ir Pakistanas jau kariavo du karus dėl Kašmyro, be to, tarp jų vyko nesuskaičiuojamai daug kruvinų susirėmimų dėl šio Himalajų regiono. Trečiadienio oro mūšis privertė nuogąstauti, kad kaimynės įsitraukia į keršijimo ir atsakomųjų atakų ratą, kuris gali tapti nevaldomas.

A. Varthamanas, kuris savo tėvynėje iškart įgijo didvyrio statusą, tapo besiplečiančio konflikto veidu. Analitikai jį vadina potencialiu koziriu Islamabadui ir, galbūt, svarbiu veiksniu atitraukiant priešininkes nuo karo slenksčio.

Susišaudymai tęsiasi

Ginčijamame Kašmyro regione praėjusią naktį toliau vyko susišaudymai tarp Pakistano ir Indijos karių.

Dėl susišaudymų prie ginčijamos sienos gyvenantiems kaimiečiams teko palikti namus ir ieškotis saugesnio prieglobsčio.

Susišaudymai nesiliovė nepaisant abiejų branduolinį ginklą turinčių valstybių žingsnių įtampai sumažinti.

Pakistano policijos pareigūnas Mohammadas Tahiras pranešė, kad praėjusią naktį susišaudymai pasienyje tęsėsi, bet nurodė, kad žmonių aukų pavyko išvengti.

Anot pareigūno, Pakistano kontroliuojamos Kašmyro dalies sostinėje Muzafarabade esančiuose vyriausybiniuose pastatuose teikiamas laikinas prieglobstis žmonėms, dėl susišaudymų palikusiems savo namus pasienio kaimuose.

Trečiadienį Pakistano kariškiai pranešė Kašmyre numušę du Indijos karo lėktuvus. Tai buvęs atsakas į ankstesnę dieną Indijos naikintuvų surengtą antskrydį Pakistane.

Susišaudymai Kašmyre vyko nepaisant to, kad Pakistano ministras pirmininkas Imranas Khanas pasiūlė taikos derybas, o Indijos užsienio reikalų ministrė pažadėjo, jog bus elgiamasi santūriai.

Tuo tarpu Kinijos diplomatijos vadovas paragino Pakistaną ir Indiją neeskaluoti įtampos. Per pokalbį su kolega iš Pakistano Wang Yi išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl Kašmyro krizės, tvyrant nerimui, kad oro smūgiai gali peraugti į didelio masto karinį konfliktą.

Pakistano užsienio reikalų ministras Shahas Mahmoodas Qureshi trečiadienį paskambino Kinijos diplomatijos vadovui, kad informuotų jį apie naujausius įvykius, ketvirtadienį nurodė Kinijos užsienio reikalų ministerija.

Įtampa tarp istorinių priešininkių Indijos ir Pakistano drastiškai išaugo po to, kai Naujasis Delis ir Islamabadas trečiadienį paskelbė numušę vienas kito karo lėktuvus.

Nors abi pusės ėmėsi pastangų sumažinti nuogąstavimus dėl karo grėsmės, kariniai veiksmai ore virš padalyto ir ginčijamo Kašmyro smarkiai padidino įtampą šioje krizėje, kurią išprovokavo anksčiau šį mėnesį Indijos kontroliuojamoje Kašmyro dalyje mirtininko įvykdyta ataka.

Indija pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių, kai atsakomybę dėl atakos, per kurią žuvo dešimtys Indijos karių, prisiėmė Pakistane įsikūrusi kovotojų grupuotė „Jaish-e-Mohammad“ (JeM).

Antradienį Indija pranešė, kad jos oro pajėgos smogė „JeM“ kovotojų stovyklai Pakistane. Tai buvo pirmasis Indijos aviacijos smūgis padalytame Kašmyre nuo 1971 metų.

Pekinas, vienas artimiausių Islamabado sąjungininkų, skyrė milijardus dolerių didžiuliam infrastruktūros projektui Pakistane, turinčiam sujungti Kinijos vakarinį Sindziango regioną ir Arabijos jūros uostamiestį Gvadarą Beludžistane.

Trečiadienį Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos paprašė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos įtraukti „JeM“ lyderį Masoodą Azharą į JT teroristų sąrašą. Tai reikštų, kad jis nebegalėtų laisvai keliauti, o jo turtas būtų įšaldytas. Visgi manoma, kad Kinija tam nepritars.

Tuo tarpu Indijos vyriausybės vadovo Narendros Modi valdančioji partija paragino imtis daugiau karinių veiksmų prieš Pakistaną.

N. Modi ketvirtadienį popiet planuoja kreiptis į dešimtis tūkstančių darbininkų ir savo partijos „Bharitiya Janata“ savanorių, telkdamas paramą prieš pavasarį numatytus rinkimus.

Opozicijos lyderiai socialiniame tinkle „Twitter“ pareikalavo, kad premjeras dėl krizės atšauktų numatytą renginį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.