Pasaulyje

2019.02.28 11:01

D. Trumpas: Š. Korėja prašo panaikinti visas sankcijas, bet neatsisako branduolinių ambicijų

LRT.lt2019.02.28 11:01

Ketvirtadienį netikėtai pasibaigė JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimas, kurio metu nebuvo pasirašytas joks susitarimas. D. Trumpas tvirtino, kad Šiaurės Korėja prašė atšaukti visas JAV taikomas sankcijas mainais į nusiginklavimą, tačiau ne tokį, kokio siekia amerikiečiai.

D. Trumpas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad Kim Jong Unas siekė, jog JAV visiškai atšauktų sankcijas Šiaurės Korėjai.

„Mes negalime to padaryti, jie gali nusileisti, bet ne ten, kur mes norime“, – sakė prezidentas. Jis paaiškino, jog Šiaurės Korėja siekia branduolinio nusiginklavimo, bet ne tose srityse, kur JAV to reikalauja.

Paklaustas, ar JAV galėtų vykti apžiūrėti branduolinių objektų Šiaurės Korėjoje, D. Trumpas neatmetė tokios galimybės ir sakė, kad šalis turi daug informacijos apie įvairius objektus.

„Jis (Kim Jong Unas – LRT.lt) turi tam tikrą viziją, ji daug artimesnė, nei buvo prieš metus. Nusprendėme, kad turime atsitraukti, matysime, kas gausis“, – sakė D. Trumpas. Anot jo, JAV siekia, kad Šiaurės Korėja visiškai atsisakytų branduolinių raketų, tačiau šalis to dar nepasiruošusi padaryti. Nepaisant to, esą šiame procese pasistūmėta nuo praėjusiais metais vykusio valstybių vadovų susitikimo ir derybų Singapūre.

„Nuo pradžių sakėme, kad tam reikės laiko“, – sakė spaudos konferencijoje dalyvavęs Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo. Pasak M. Pompeo, galima tikėtis, kad Šiaurės Korėjos nusiginklavimo procesas tęsis ir ateityje.

Anot JAV prezidento, Kim Jong Unas jam žadėjo nebevykdyti branduolinių raketų bandymų. „Aš pasitikiu juo, tikiu jo žodžiu“, – sakė D. Trumpas.

D. Trumpas sakė, jog Kinija yra svarbi Šiaurės Korėjos ekonomikos partnerė. Derybose dėl Šaiurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas esą padeda JAV, taip pat pagalbą teikia ir Rusija.

Apibendrindamas derybas, JAV vadovas sakė, jog tai buvo produktyvus susitikimas, nors joks susitarimas ir nebuvo pasirašytas.

„Tai buvo labai įdomios ir produktyvios dvi dienos. Bet kartais tu turi išeiti“, – spaudos konferencijoje sakė D. Trumpas.

Paklaustas, kada galima tikėtis naujo susitikimo tarp šalių vadovų, D. Trumpas detalių nepakeitė. „Kitas susitikimas gali įvykti greitai, bet jo gali tekti ir palaukti“, – sakė JAV prezidentas. Jis nepamiršo pasigirti, jog galėjo pasirašyti susitarimą jau šiame susitikime, tačiau tai esą nebūtų geras susitarimas, juo nebūtų patenkintas pats D. Trumpas ir jo Valstybės sekretorius M. Pompeo. JAV prezidentas išsakė kritiką, kad visos iki jo dirbusios šalies vadovų komandos visiškai neskyrė dėmesio Šiaurės Korėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.