Pasaulyje

2019.02.28 09:37

Šiaurės Korėjos ir JAV lyderių susitikimas pasibaigė be susitarimo

BNS 2019.02.28 09:37

Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo derybos baigėsi nepasiekus jokio susitarimo, ketvirtadienį, po dvi dienas trukusio viršūnių susitikimo Hanojuje, paskelbė Baltieji rūmai.

Susitikimai buvo „labai geri ir konstruktyvūs“, lyderiai „aptarė įvairius būdus denuklearizacijai skatinti ir ekonomika paremtas koncepcijas“, sakoma Baltųjų rūmų atstovės Sarah Sanders (Saros Sanders) pareiškime.

Tačiau jame priduriama: „Šį kartą nepasiekta jokio susitarimo, bet jų atitinkamos komandos laukia susitikimų ateityje.“

Kiek anksčiau abu lyderiai nutraukė savo diskusijas ir atskirais kortežais išvyko iš susitikimo vietos Vietnamo sostinėje, kur derybos vyko už uždarų durų.

Po susitikimo planuoti darbo pietūs ir pasirašymo ceremonija paskutinę minutę buvo išbraukti iš darbotvarkės. Baltieji rūmai patvirtino, kad 7 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku – dviem valandomis anksčiau nei planuota iš pradžių – įvyks D. Trumpo spaudos konferencija.

Nebuvo paskelbta jokio bendro pareiškimo, nors prieš susitikimą buvo didelių lūkesčių dėl pažangos.

Hanojaus viršūnių susitikime turėjo būti nueita toliau nei per pirmąjį istorinį D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimą, kuris birželio mėnesį įvyko Singapūre ir kurio metu kritikai pasigedo esmės.

Susitikimas Singapūre baigėsi tik miglotu Kim Jong Uno pažadu siekti „Korėjos pusiasalio visiškos denuklearizacijos“. Po jo diplomatinės pastangos įstrigo šalims nesutariant, ką tai iš tiesų turėtų reikšti.

Hanojuje vėl buvo šypsomasi, bet nuo pat pradžių D. Trumpas stengėsi mažinti viltis dėl greito persilaužimo svarbiose derybose. 

Ketvirtadienį šalių lyderiams pradėjus oficialias diskusijas Hanojuje D. Trumpas pareiškė, jog „neskuba“ užsitikrinti susitarimo ir „sparta nėra tokia svarbi“, kol Šiaurės Korėja yra sustabdžiusi raketų ir branduolinius bandymus.

D. Trumpas kelis kartus pabrėžė, kad nuskurdusi Šiaurės Korėja gali tapti „ekonomine galiūne“, jei atsisakys savo branduolinio arsenalo. Visgi analitikai pabrėžia, kad tokia baigtis mažai tikėtina.

Kim Jong Unas Hanojuje siekė, kad būtų sušvelnintos sankcijos Šiaurės Korėjai, įvestos šiai šaliai už jos ginklų programas po to, kai 2017 metais smarkiai padidėjo įtampa.

Trečiadienį Hanojuje abu lyderiai demonstravo draugišką nusiteikimą vienas kito atžvilgiu, tvirtai paspausdami vienas kitam ranką ir apsikeisdami smagiomis frazėmis. 

Ketvirtadienį jie išėjo drauge pasivaikščioti prie prabangaus viešbučio „Sofitel Metropole“ baseino. Jie atrodė atsipalaidavę, bet buvo nekalbūs. Šiame žalumos apsuptame kolonijinių laikų viešbutyje anksčiau buvo apsistojusi ne viena žvaigždė, pradedant Charlie Chaplinu ir baigiant Bradu Pittu.    

Tai kiek priminė D. Trumpo ir Kim Jong Uno pasivaikščiojimą sode Singapūre. Tąsyk abu lyderiai stabtelėjo prie didžiulio Amerikos lyderio limuzino, vadinamo „The Beast“, ir Kim Jong Unas smalsiai apžiūrėjo jo vidų.