Pasaulyje

2019.02.27 14:23

Įtampa tarp Indijos ir Pakistano auga – ar gresia naujas karas?

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.27 14:23

Pakistanas skelbia virš Kašmyro regiono numušęs du Indijos naikintuvus ir sulaikęs du pilotus. Indija atkerta numušusi vieną Pakistano ir praradusi vieną savo naikintuvą. Pastarosiomis savaitėmis įtampa tarp branduolinius ginklus turinčių kaimynių labai išaugo po to, kai Indija esą įvykdė oro antskrydžius prieš Pakistanui prijaučiančius kovotojus Kašmyro regione.

Tiek Islamabadas, tiek Delis tikina, kad karo nenori. Mažinti įtampą šalis ragina Kinija, Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos. Kol neatslūgs įtampa su Indija, Pakistanas šiandien laikinai uždarė savo oro erdvę visiems skrydžiams.

„Buvome namie. Lėktuvai užė kurį laiką ir staiga išgirdome garsų sprogimą. Žmonės labai išsigando, išėjome iš namų ir pamatėme kaip viskas sunaikinta“, – pasakoja vienas Kašmyro gyventojas, prie kurio namų nukrito numuštas indų lėktuvas.

Pakistanas šiandien paskelbė numušęs du Indijos kariuomenės naikintuvus, kurių vienas nukrito Pakistano kontroliuojamoje Kašmyro regiono dalyje, kitas Indijos. Delis tikina, kad numuštas tik vienas jos lėktuvas, o antrasis numuštas lėktuvas esą priklauso Pakistanui.

Šis incidentas yra atsakas į vakar Indijos kariuomenės įvykdytą antskrydį Pakistano kontroliuojamose teritorijose prieš grupuotę, prijaučiančią Pakistanui. Indija šią kovotojų grupuotę laiko teroristine ir skelbia, kad antskrydis pavyko, nes nukauta kelios dešimtys kovotojų. Pakistanas pyksta už šį antskrydį ir kaltina Delį melu, nes aukų esą nebuvo.

„Apie 3 val. nakties prasidėjo baisus garsas, toks baisus, kad visi išsigandome. Palaukėme ryto, maždaug 7 valandos ir nuėjome iki tos vietos. Sprogimas suformavo didelį kraterį, tačiau aukų nebuvo“, – pasakoja Kašmyro gyventojas.

Vakar Pakistano kariuomenės atstovas perspėjo, kad Indija ruoštųsi staigmenai. Šiandien, po žadėtos staigmenos, kariuomenė kiek sušvelnino toną.

„Pakistanas tikrai nesiekia karo. Jeigu to siektume, galėjome legvai kovoti su taikiniais tada, kai pirmą kartą aviacijos pajėgos juos pastebėjo. Taip būtų buvę aukų ir papildomos žalos. To nedarėme ir į kovą įsivėlėme atviroje vietoveje, kur nebuvo žmonių ir kariuomenės postų. Tai darėme, kad išvengtume eskalacijos“, – komentuodamas situaciją sakė Pakistano kariuomenės atstovas Asifas Ghafooras.

Indija teisinasi, kad antskrydžius vykdė prieš teroristus, o su Pakistanu konfliktuoti tikrai nenori.

Naktį Kašmyre aidi šūviai. Nors abi pusės sako norinčios susilaikyti nuo eskalacijos, pastarosiomis dienomis pasitaiko susišaudymų. Pakistanas, reaguodamas į šiandienius įvykius, uždarė šalies oro erdvę. Taigi, į Pakistaną negali patekti ir komerciniai lėktuvai.

Tarptautinė bendruomenė yra sunerimusi dėl kaimynių konflikto, ypač kai abi valstybės turi branduolinius ginklus.

„Kinija džiaugiasi Indijos ir Pakistano noru išlaikyti santūrumą ir neleisti padėčiai eskaluotis labiau. Kaip Indijos ir Pakistano draugai labai tikimės, kad dialogas ir bendravimas, kartu su faktais bus naudojami šioje situacijoje, kad būtų apsaugota taika ir stabilumas regione“, – žurnalistams sakė Kinijos Užsienio reikalų ministras Wangas Li.

Nuo to laiko, kai abi valstybės išsikovojo nepriklausomybę, Indija ir Pakistanas kariavo tris kartus du iš jų dėl Kašmyro regiono. Šiandien Pakistano premjeras pasiūlė Indijai sėsti prie derybų stalo ir taip viską išspręsti. Įtampa ir incidentai verčia nerimauti tiek vietos gyventojus, tiek tarptautinę bendruomenę, todėl abiejų pusių diplomatines derybas pasveikintų visi.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt