Pasaulyje

2019.02.27 09:40

Pasaulis laukia JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.27 09:40

Trečiadienį Vietnamo sostinėje viešintys Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas ir komunistinės Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas susitiks trumpo privataus pokalbio. Nors Amerikos prezidentas nesitiki didelio proveržio šiose jau antrose darybose su Pchenjano režimo lyderiu, aplinkinės valstybės, visų pirma Kinija ir Pietų Korėja, įdėmiai seka Vašingtono administracijos pastangas paveikti branduolinį ginklą turintį Šiaurės Korėjos režimą.

Prieš atskrisdamas į Vietnamo sostinę prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad derybos bus sėkmingos, jei Pchenjano režimas ir toliau susilaikys nuo naujų branduolinių sprogdinimų ir balistinių raketų bandymų.

Kita vertus, Jungtinių Valstijų lyderiui, turint omenyje augančias jo vidaus politikos problemas, reikėtų kokio nors konkretesnio susitikimo rezultato. Pavyzdžiui, formalaus Korėjos karo užbaigimo, nes iki šiol abi Korėjos turi tik paliaubų sutartį. Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad amerikiečiai per tą kruviną karą nesugebėjo išspręsti Korėjos problemų tik dėl komunistinės Kinijos į Korėją pasiųstų milijonų karių.

„Mes patenkinti, kad situacija klostosi Kinijos norima ir palaikoma kryptimi, – sako Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lu Kang. – Tai rodo Kinijos svarbą šiuose reikaluose. Mes ir toliau vaidinsime šį vaidmenį. Ne tik Kinija, bet ir visos tarptautinės bendrijos narės tikisi, kad antrasis Šiaurės Korėjos ir Jungtinių Valstijų lyderių susitikimas Hanojuje atneš daugiau konkrečios pažangos siekiant branduolinio nusiginklavimo, taikos ir stabilumo pusiasalyje.“

Komunistinė Kinija ir toliau yra pagrindinė Kim Jong Uno režimo rėmėja, bet branduoliniai Pchenjano ginklai ir atsakomosios Amerikiečių priemonės Pietų Korėjoje gali pakreipti strateginių jėgų balansą šiame pasaulio regione ne Pekino naudai. Dabartinė Seulo valdžia vis dar tikisi, kad viską pavyks išspręsti taikiai.

„Kaip pagrindinė šalis Korėjos pusiasalio reikaluose, padarysime viską kas įmanoma, kad sukurtume naudingą derybų tarp Korėjų ir Jungtinių Valstijų – Šiaurės Korėjos santykių ciklą, siekiant branduolinio nusiginklavimo, nuolatinės taikos ir abipusio klestėjimo, – sako Pietų Korėjos prezidentas Mun Jae Inas. – Jei pavyks atverti Šiaurės Korėjos ekonomiką, kaimyninės šalys ir tarptautinės organizacijos bei pasaulinis kapitalas prisijungs prie jos plėtros.“

Prezidento Donaldo Trumpo komentarai apie tai, kad jam labai gerai sekasi bendrauti su Šiaurės Korėjos diktatoriumi, gerokai supykdė žmogaus teisų gynimo organizacijas, gerai žinančias šio stalininio režimo brutalumą savo gyventojų atžvilgiu. Jų teigimu, tyla apie šiuos svarbius dalykus per Donaldo Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimus yra tiesiog kurtinanti.

Plačiau – reportaže

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.