Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.26 16:53

P. Porošenka ragina tikrinti informaciją apie neteisėtus kariuomenės sandorius

BNS 2019.02.26 16:53

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka antradienį pareikalavo, kad teisėsaugos institucijos skubiai patikrintų programoje „Naši groši“ paskelbtą žurnalistinio tyrimo informaciją, ir pritarė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (SNBO) sekretoriaus pirmojo pavaduotojo Oleho Hladkovskio laikinam nušalinimui nuo pareigų.

„Ukrainos prezidentas pritarė Oleho Hladkovskio nušalinimui nuo SNBO vadovo pirmojo pavaduotojo pareigų, kol vyks tyrimas. Petro Porošenka reikalauja, kad teisėsaugos institucijos skubiai patikrintų žurnalistinėje programoje „Naši groši“ pateiktą informaciją, kad ją patvirtintų arba paneigtų“, – antradienį savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ parašė prezidento atstovas spaudai Sviatoslavas Ceholka.

Žurnalistinių tyrimų grupė Bihus.Info vasario 25 dieną parodė filmą, kuriame sakoma, jog O. Hladkovskio sūnus Ihoris Hladkovskis drauge su Vitalijumi Žukovu ir Andrijumi Rohoza per fiktyvias įmones tiekė gynybos kompanijoms kontrabandines rusiškas detales arba iš Ukrainos karinių dalinių gautas detales už 2–4 kartus didesnę kainą. Remiantis žurnalistų surinktais duomenimis, tokiu būdu jie pasisavino mažiausiai 250 mln. grivinų (8,165 mln. eurų).

Pasak tyrimo autorių, prie šių neteisėtų machinacijų prisidėjo O. Hladkovskis, buvęs P. Porošenkos verslo partneris, taip pat bendrovės „Ukrspeceksport“ buvęs vadovas ir dabartinis valstybinio koncerno „Ukroboronprom“ vadovas Pavelas Bukinas, įmonių direktoriai bei kiti atsakingi valstybinio koncerto pareigūnai. Šie neteisėti sandoriai buvo vykdomi per tris fiktyvias įmones, o viena iš jų buvo tuo metu P. Porošenkai priklausiusi įmonė „Kuznia na Rybalskom“.

I. Hladkovskis pažadėjo paduoti filmo autorius į teismą. Prezidento atstovė Aukščiausiojoje Radoje Iryna Lucenko žurnalistų atskleistus faktus pavadino insinuacija ir informavo, kad filme minimi asmenys planuoja kreiptis į teismą.

Gynybos pramonės koncernas „Ukroboronprom“ pareiškė, kad tam tikri žurnalistų pateikti duomenys yra manipuliatyvūs. Jis pridūrė, jog tokios informacijos panaudojimą teisiniu požiūriu turėtų įvertinti atitinkamos institucijos. 

O. Hladkovskis kreipėsi į teisėsaugą, prašydamas patikrinti žurnalistiniame tyrime pateiktus faktus apie neteisėtus sandorius vykdant kariuomenės pirkimus, taip pat paprašė laikinai jį nušalinti nuo SNBO sekretoriaus pirmojo pavaduotojo pareigų.

Jis kategoriškai atmetė tyrimą atlikusių žurnalistų jam mestus kaltinimus.

Buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko, partijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė, anksčiau antradienį pareiškė ketinanti inicijuoti prezidento P. Porošenkos apkaltą dėl minėto žurnalistinio tyrimo.

„Skelbiame, kad kartu su kitomis mus palaikančiomis frakcijomis pradedame prezidento apkaltos procedūrą“, – J. Tymošenko sakė Aukščiausiojoje Radoje.

Į prezidento postą kandidatuojanti politikė kritikavo P. Porošenkai artimus pareigūnus, minimus žurnalistų tyrėjų grupės „Bihus.info“ pranešime. J. Tymošenko pareiškė, kad šių pareigūnų veiksmai gali būti vertinami kaip valstybės išdavystė.

Anksčiau J. Tymošenko yra sakiusi, kad po kovo 31-ąją įvyksiančių Ukrainos prezidento rinkimų pateiks parlamentui svarstyti valstybės vadovo apkaltos įstatymą.

Ukrainos konstitucija numato, kad prezidentas gali būti pašalintas iš pareigų apkaltos būdu, bet šią procedūrą apibrėžiantis įstatymas nuo 1996 metų taip ir nebuvo priimtas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi