Pasaulyje

2019.02.26 16:29

Th. May siūlo parlamentarams balsuoti, kokio „Brexito“ jei nori

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.26 16:29

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May kalbėdama parlamente pažadėjo, kad parlamentarai galės balsuoti dėl „Brexito“ baigties.

Premjerė pažadėjo, kad Atstovų rūmų parlamentarai galės dar kartą balsuoti dėl „Brexito“ susitarimų sąlygų kovo 12 dieną.

Jei susitarimas nebus patvirtintas, sekančią dieną parlamentarai galės balsuoti, ar pritaria „Brexitui“ be susitarimo. Jei toks variantas taip pat bus atmestas, kovo 14 dieną parlamentarai galės balsuoti, ar nori atidėti „Brexitą“, kuris turėtų įvykti kovo 29 dieną.

Per audringus pustrečių metų nuo „Brexito“ referendumo tai vienas iš didžiausių posūkių. Likus vos mėnesiui iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, premjerė jau nebeatmeta galimybės jį atidėti ir atiduoda teisę spręsti parlamentui. Ji taip mėgina malšinti maištą savo kabinete, kai keli ministrai sakė, kad tokiam išstojimui nepritartų. 

Tai gerokai susilpnins Mei derybines galias per artimiausias dvi savaites iš Europos Sąjungos dar išpešti esminių nuolaidų dėl Airijos sienos. Bendrija ir šiaip atmeta galimybę dėl susitarimo derėtis iš naujo, o dabar matys, kad Th. May pati užkerta kelią scenarijui, kurio visi labiausiai nenorėjo, bet kurį buvo galima naudoti deryboms – tiesiog nutraukti santykius.

„Leiskite pasakyti aiškiai, nenoriu, kad išstojimas būtų nukeltas. Visos mūsų pastangos turi būti skirtos susitarimui pasiekti ir išstoti kovo 29-ąją. Pratęsimas ilgiau negu iki birželio pabaigos reikštų, kad Jungtinė Karalystė dalyvautų Europos parlamento rinkimuose. Kokią žinią tai pasiųstų daugiau kaip 17 mln. žmonių, balsavusių už išstojimą?“, – klausė Th. May.

Bet, perspėja premjerė, atidėjimas savaime neužtikrina, kad anksčiau ar vėliau „Brexitas“ be susitarimo įmanomas. Nes atidėti stojimo datą įmanoma tik kartą, ir tik jei tam pritars visos Europos Sąjungos šalys. Vadinasi, anksčiau ar vėliau vis vien ateis laikas, kai teks arba patvirtinti išstojimo susitarimą, arba jį atšaukti.

Atidėjimas dabar dar sustiprintų balsus dėl antro referendumo. Opoziciniai leiboristai, ilgai svyravę, dabar sako, kad paremtų naują balsavimą, jeigu Th. May nepritars jų siūlomam sprendimui palikti šalį Europos muitų sąjungoje.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.