Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.26 19:01

D. Trumpas atvyko į Hanojų derybų su Šiaurės Korėjos vadovu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį atvyko į Hanojų dviejų dienų derybų su Šiaurės Korėjos prezidentu Kim Jong Unu, kur bandys įtikinti korėjiečius atsisakyti savo branduolinio arsenalo.

D. Trumpas į Vietnamą atskrido prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“ iš Vašingtono, apskridęs pusę pasaulio. Kim Jong Unas atvyko anksčiau traukiniu iš Pchenjano, o jo kelionė užtruko dvi su puse dienos.

Prieš vizitą D. Trumpas žėrė pagyras Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui. Bet, kaip ir prieš pirmąsias derybas Singapūre birželį, tvyro nežinomybė, kokių kompromisų galima tikėtis. Ten pasirašyta bendra deklaracija atnešė nedaug konkrečios pažangos, todėl šį kartą abu lyderiai jaučia spaudimą ne tik rodyti draugiškumo gestus, o ir sutarti dėl aiškios pažangos.

Trijų parų kelionė šarvuotu traukiniu per Kiniją varginanti, tad sustojimai Šiaurės Korėjos lyderiui tampa proga ne tik kojoms pramankštinti, bet ir parūkyti, kai krištolinę peleninę laiko sesuo. Kim Jong Unas toks užkietėjęs rūkalius, kad yra nufilmuotas dūmą traukiantis net prie balistinių raketų skysto kuro talpyklų.

O tada, įveikus penkis tūkstančius kilometrų – pasitikimas Vietnamo pasienyje. Pirmas tokio lygio svečias iš Pchenjano per 61 metus – ironiška, kad Vietnamas tiek pasaulio dėmesio sulaukia ne dėl savo laimėjimų, o dėl retų svečių ir dar retesnių derybų.

Bet Kim Jong Unas jau kurį laiką mėgina pasirodyti kaip ekonomikos reformatorius, o ne tik kaip vienos iš didžiausių pasaulio kariuomenių vadas ir nenuspėjamos branduolinės valstybės lyderis. Todėl jam ir Donaldas Trumpas, berdamas pagyras avansu, siūlo atkreipti dėmesį, kas įmanoma, kai komunistinis režimas nusprendžia reformuotis.

Ekonomikos augimo ženklas Hanojuje – chaotiškus rikšų ir motorolerių kamščius per pastarąjį dešimtmetį pakeitė automobilių spūstys. Jų, tiesa, Šiaurės Korėjos lyderis nepamatė daug – visas kelias šarvuotam „Mercedesui“ išvalytas ir uždarytas.

Ir – atvykimas į viešbutį, kur vos nenutiko kuriozas. Šiaurės Korėjos lyderiui ir delegacijai užsakytas tas pats viešbutis kaip ir D. Trumpą lydintiems Amerikos žurnalistams. Tai iš pradžių ekspertams atrodė kaip meistriškas Pchenjano diplomatinis gestas parodyti režimo atvirumą, bet paaiškėjo, kad tai tik nesusipratimas, ir reporteriams teko paskutinę minutę kraustytis kitur.

Laukdamas D. Trumpo Kim Jong Unas dar aplankė savo šalies pasiuntinybę, važiuodamas pro minias, kur daugelis dėvi marškinėlius su derybų motyvais, o išradingi verslininkai vilioja įvairiausiais produktais, nuo gėrimų iki šukuosenų.

Nors ir pats Šiaurės Korėjos lyderis ėmėsi laisvinti privačią iniciatyvą, Amerikos vadovas išvakarėse „Twitteryje“ rašė, kad pats Kimas turės apsispręsti – ar šalį paversti ekonomine galybe, ar likti uždarytam sankcijų, jei nesiims visiško branduolinio nusiginklavimo.

Jis sakė neskubantis – jei Šiaurės Korėja neatnaujins branduolinių bandymų, kurių neatlieka jau pusantrų metų, jau ir to esą kol kas pakaksią.

„Manau, mūsų susitikimas bus labai nuostabus. Norime branduolinio nusiginklavimo, ir manau, jis sukurs šalį, kuri pagerins daug ekonominio greičio rekordų“, – sakė D. Trumpas.

Bet, kaip paaiškėjo dar per derybas Singapūre, visišką branduolinį nusiginklavimą Šiaurės Korėja laiko ir Amerikos pajėgų bei branduolinės gynybos garantijų patraukimu iš Pietų Korėjos. Miglota birželio deklaracija, po kurios D. Trumpas net pasigyrė, kad Pchenjanas nebekelia branduolinės grėsmės, neatnešė konkrečios pažangos – Amerikos žvalgyba suerzino D. Trumpą savo vertinimais, kad Šiaurės Korėja tęsia branduolinę programą.

Ekspertai sutaria, kad Kim Jong Unas nesutiks atsisakyti branduolinio ginklo, bet gali apriboti naujų užtaisų kūrimą. Gali būti, kad Vietname bus sutarta dėl dalinio programos ribojimo, pavyzdžiui, išardyti svarbiausią branduolinį objektą Jongbjone.

Mainais Jungtinės Valstijos galbūt galėtų pasiūlyti taikos susitarimą, kuris formaliai pabaigtų šeštojo dešimtmečio Korėjų karą, pasibaigusį paliaubomis. Bet tam Vašingtonui dar reikėtų gauti ir Pietų Korėjos pritarimą, o ji labai atsargiai žiūri į D. Trumpo žingsnius, kai šis po derybų Singapūre apstulbino visus nurodydamas stabdyti Pchenjaną erzinančias pratybas.

Bet tik trečiadienį, per mažiau formalią vakarienę lyderiai galės įvertinti vienas kito ketinimus, o poryt, jau per formalias derybas, pamėginti pasiekti kompromiso, kur būtų įvardyti konkretūs žingsniai.

Plačiau – reportaže

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi