Pasaulyje

2019.02.26 11:05

Lotynų Amerikos šalys atmetė jėgos naudojimą Venesueloje

ELTA 2019.02.26 11:05

Dešimt Lotynų Amerikos šalių ir Kanada pirmadienį atmetė jėgos panaudojimą, siekiant išspręsti Venesuelos krizę. Tuo tarpu Vašingtonas teigė, kad tebesvarstomos „visos galimybės“.

Venesueliečiai perėjimą prie demokratijos turi vykdyti „taikiai ir remdamiesi Konstitucija bei laikydamiesi tarptautinės teisės“, teigiama bendrame Limos grupės – 14 Amerikos šalių aljanso – pareiškime.

„Sprendimas turi būti pasiektas diplomatinių priemonių būdu, vengiant jėgos panaudojimo, kuris tik lemia aukas“, – sakė Peru užsienio reikalų ministro pavaduotojas Hugas de Zela.

Tačiau Bogotoje vykusiame susitikime JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as pažymėjo, kad nors „tikimės taikaus perėjimo prie demokratijos, svarstomos visos galimybės“.

Viceprezidentas pridūrė, kad JAV skirs papildomus 56 mln. dolerių, siekiant „paremti partneres regione, kurios ateina į pagalbą Venesuelos žmonėms“.

Susitikimas vyko po to, kai Venesuelos armija ir nereguliari kariuomenė smurtu atrėmė opozicijos lyderio Juano Guaido pastangas praėjusį savaitgalį įvežti į šalį šimtus tonų humanitarinės pagalbos.

Venesuelos prezidentui Nicolasui Madurui užblokavus humanitarinės pagalbos siuntas iš Kolumbijos ir Brazilijos, šalies pasienio miestuose šeštadienį kilo aukų pareikalavę susirėmimai. Per susirėmimus žuvo mažiausiai keturi žmonės ir daugiau kaip 300 buvo sužeisti.

N. Maduro teigimu, užsienio humanitarinė pagalba tėra pretekstas JAV invazijai į Venesuelą. Jis pernai per nedemokratiškais laikomus rinkimus buvo perrinktas antrai kadencijai. Laikinuoju Venesuelos prezidentu pasiskelbęs J. Guaido, kurį jau pripažino apie 60 šalių, nori, kad N. Maduras atsistatydintų ir būtų surengti nauji rinkimai.

Limos grupė teigė reikalaujanti, kad „uzurpatorius Maduras, kurio vyriausybė kelia precedento neturinčią grėsmę saugumui visame regione ir humanitarinės pagalbos įvežimui, nedelsiant pasišalintų iš pareigų“.