Pasaulyje

2019.02.25 10:09

Staigmena Antrojo pasaulinio karo veteranui – tankas, kuriame tarnavo

95-erių metų amerikietis, Antrojo pasaulinio karo veteranas Clarence`as Smoyeris tapo knygos „Smaigalys“ herojumi. Kai jį pakvietė į knygos pristatymą, buvęs karys prasitarė, kad norėtų dar sykį gyvenime įsiropšti į tanką, kuris karo metais buvo tapęs jo namais. Atvykusio į Bostoną senolio veterano laukė staigmena.

C. Smoyeris tikėjosi, kad Bostone prie viešbučio jo lauks taksi, kai vyks į knygos pristatymą kaip garbės svečias. Bet šventės rengėjai ištesėjo Antrojo pasaulinio karo veterano norą. Prie viešbučio laukė legendinis tankas, kuris karo metais buvo jo o namai, o įgula – šeima.

C. Smoyeris – paskutinis likęs tanko įgulos narys. Jis nujautė, kad gali pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų išvysti savą Šermano tanką, todėl dėl viso pikto energingiau pasportavo prieš kelionę.

„Nuostabu, šis tankas per karą daug kartų išgelbėjo man gyvybę. Dabar sunkiau įsiropšti, anksčiau lengviau įlįsdavau“, – sako jis.

Amerikietis kino operatorius netgi užfiksavo, kaip pačioje karo pabaigoje, 1945-aisiais, C. Smoyerio tanko įgula įveikia vokiečių tanką Kelne, netoli katedros. C. Smoyeris priklausė Amerikos pajėgų trečiajai tankų ir šarvuočių divizijai, vadintai „smaigalio divizija“. Į karą jį pašaukė 1943 metais, kovėsi Šermano tanke – įš pradžių padavinėjo amuniciją, vėliau tapo šauliu. Šaudė taikliai, visuomet kovėsi pirmose gretose.

Dabar Antrojo pasaulinio karo veteranas gyvena Pensilvanijoje, o jo senasis tankas saugomas Amerikos Paveldo muziejuje Hadsone, Masačiusetso valstijoje. Muziejus trumpam paskolino šį karo veteraną knygos pristatymo rengėjams, kad išsipildytų C. Smoyerio svajonė. Juk tokių kaip jis liko vienetai.

Plačiau – reportaže