Pasaulyje

2019.02.25 09:45

Vietnamas rengiasi priimti D. Trumpą ir Kim Jong Uną

Vietnamo sostinė Hanojus šią savaitę tampa pasaulinės politikos centru. Trečiadienį čia prasidės Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo susitikimas.

Abu lyderiai jau buvo susitikę birželį Singapūre, buvo paskelbtas pareiškimas apie Korėjos pusiasalio pavertimą nebranduoline zona, bet pažangos nėra ir daug abejonių dėl Šiaurės Korėjos ketinimų nuoširdumo.

Kim Jong Unas šarvuotu traukiniu keliauja per Kiniją į Vietnamo pasienį. O Hanojuje jau kurį laiką įtemptai dirba abiejų šalių pareigūnai, derinantys dviejų dienų susitikimo darbotvarkę.

Tarptautinis žiniasklaidos centras atidarytas. Susitikimui parengti vyriausybės svečių namai Hanojaus centre ir šalia esantis Metropolio viešbutis. Mieste pasodinta daugiau gėlių ir net medžių.

Šiaurės Korėjos aukštieji pareigūnai kartu su amerikiečiais derina lyderių susitikimo darbotvarkę. Amerikiečiai sako – Pchenjanas ir Vašingtonas nesutaria dėl „nebranduolinės zonos“ turinio.

Šiaurės Korėja nori švelnesnių sankcijų, Jungtinės Valstijos reikalauja, kad jos išliktų, kol Šiaurės Korėja galutinai atsisakys branduolinių ambicijų.

Ekspertai sako – reikės akivaizdžios pažangos, kad derybos nevirstų tik viešųjų ryšių akcija.

Saugumas neregėtai sustiprintas ir Hanojuje, ir Kinijos pasienio Dan Dongo mieste. Atvykęs šarvuotu traukiniu Kim Jing Unas čia persės į automobilį, kuriuo pasieks Hanojų. Dan Dongo gyventojai sako, kad jeigu derybos Hanojuje būtų sėkmingas, jiems taip pat būtų į naudą.

„Dan Dongas – didžiausias Kinijos pasienio miestas. Šiaurės Korėja vos už žingsnio. Kai santykiai įsitempia, turime naudoti daugiau savo išteklių – materialinių ir kitų“, – sako prekiautojas Liu Jun Džunas.

„Kodėl Šiaurės Korėja tokia neišsivysčiusi.... Todėl, kad visas pastangas skiria raketoms ir branduoliniam ginklui. Taigi mūsų prezidentas Si Kimui pasakė – Šiaurės Korėja turi nutraukti tuos branduolinius tyrimus ir visą dėmesį skirti ekonomikai“, – sako ūkininkas Ši.

Anksčiau skirtumas nebuvo toks akivaizdus. Dabar Kinijos pusėje esantis Dan Dongas gyvas, naktį šviečia reklamos. Kitoje tilto pusėje, vos už kilometro esantis Šiaurės Korėjos pasienio miestas Sineidžu nykus, gyvybės nedaug.

Rengdamasis susitikimui, Amerikos prezidentas pareiškė, kad Šiaurės Korėja galėtų turėti labai tvirtą ekonomiką, jeigu atsisakytų branduolinio arsenalo.

Plačiau – reportaže