Pasaulyje

2019.02.24 16:38

F. Mogherini: N. Maduro atsisakymas pripažinti nepaprastąją humanitarinę padėtį didina įtampą

BNS 2019.02.24 16:38

Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Federica Mogherini Venesuelos teisėsaugos institucijas ir saugumo pajėgas ES vardu paragino elgtis santūriai, vengti jėgos panaudojimo ir įleisti į šalį humanitarinę pagalbą.

„Dėl Venesuelą ištikusios įvairialypės krizės gyvenimo sąlygos šalyje vis labiau prastėja ir tai daro poveikį vis daugiau venesueliečių. Režimui atsisakant pripažinti nepaprastąją humanitarinę padėtį, vis labiau didėja įtampa. Sklinda nerimą keliantys pranešimai apie neramumus, prievartos aktus ir didėjantį aukų skaičių, ypač pasienio rajonuose ir tarp vietos gyventojų“, – pažymima F. Mogherini pareiškime, kurį 28 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių vardu sekmadienį paskelbė ES Tarybos spaudos tarnyba.

„Griežtai nepritariame nereguliarių ginkluotų grupuočių panaudojimui civilių ir įstatymų leidėjų, kurie susirinko pagalbos skirstymui, bauginimui“, – rašoma dokumente.

ES užsienio politikos vadovė pažymėjo, kad 2018–2019 metais Europos Sąjunga humanitarinei ir plėtros pagalbai Venesuelai skyrė daugiau kaip 60 mln. eurų.

„Nesame pamiršę savo įsipareigojimo tiek, kiek reikia padėti tiems, kam reikia pagalbos, ir didinti šią pagalbą“, – pareiškė ji.

F. Mogherini pažymėjo, kad Venesueloje besitęsiančios krizės šaknys yra politinės ir institucinės, todėl jos sprendimas gali būti tik politinis.

„Mes ir vėl pareiškiame, jog griežtai nepritariame ir smerkiame smurtą bei visas iniciatyvas, kurios gali dar labiau destabilizuoti regioną“, – pareiškė ES diplomatijos vadovė.

F. Mogherini pareiškimas buvo paskelbtas praėjus dienai po to, kai buvo surengta rizikinga humanitarinės pagalbos įvežimo į Venesuelą operacija, virtusi chaosu: prezidento Nicolaso Maduro saugumo pajėgos į demonstrantus paleido šūvių, o keli pagalbą gabenantys sunkvežimiai buvo padegti.

Per susirėmimus su saugumo pajėgomis prie įvairių sienos kirtimo punktų žuvo du žmonės, įskaitant 14 metų paauglį, o daugiau kaip 300 žmonių buvo sužeisti.