Pasaulyje

2019.02.24 16:08

Moldovoje vyksta daug lemsiantys rinkimai: balsuoja ir ar sumažinti parlamentarų

Moldovoje vyksta parlamento rinkimai, kurie dar sykį parodys, kokia susiskaldžiusi viena skurdžiausių Europos šalių. Daugelis 3,5 milijono  gyventojų turinčioje šalyje nori palaikyti artimus santykius su Maskva, bet nemaža  dalis pasisako už tai, kad Moldova sektų kaimyninės Rumunijos, su kuria ją sieja kalba ir ilga istorija, pavyzdžiu ir žvelgtų Vakarų kryptimi į Europos Sąjungą.

Moldovos prezidentas Igoris Dodonas vien vasarį spėjo susitikti ir su Vladimiru Putinu, ir su Rusijos užsienio reikalų ministru, o su gimtadieniais feisbuke pasveikino abejų Rusijos parlamento rūmų pirmininkus.  Centrinei rinkimų komisijai teko perspėti – jo – Socialistų partija – rinkimų kampanijoje naudoja per daug plakatų, kuriuose Moldovos prezidentas drauge su V. Putinu.

I. Dodonas perspėja –  jeigu socialistai laimės rinkimus, bus uždaryta NATO atstovybė Kišioniove, o šalis pasuks į Rusijos vadovaujamą muitų sąjungą.

Apklausos jiems žada apie 40 procentų balsų, bet opozicija negaili kritikos ir jiems, ir dabar parlamente daugumą turinčiai Demokratų partijai, kuriai vadovauja turtingiausias Moldovos žmogus  Vladas Plachotniukas.  Esą jos tik imituoja politinę konkurenciją.   

 „Tik mūsų blokas pasisako už tikrąsias Europos vertybes. Aš ir mano kolegos tai įrodėme, kai buvau švietimo ministrė.  Kitos dvi pagrindinės partijos tik imituoja konkurenciją, esą viena proeuropietiška, kita prorusiška. Demokratinė partija vadina save proeuropietiška, bet taip sugebėjo izoliuoti Moldovą nuo Europos Sąjungos, kad Europos institucijos sustabdė pagalbą dėl nedemokratiškos vyriausybės veiklos“, – kalba proeuropietiško aljanso lyderė Maja Sandu.

Dvi proeuropietiškas partijas vienijantis aljansas – antras pagal populiarumą. 

Šie rinkimai vyksta pagal naują sistemą: 50 parlamento deputatų renkami pagal partijų sąrašus, o 51 – vienmandatėse apylinkėse. Opozicija rengė protesto akcijas po to, kai buvo priimtas naujas rinkimų įstatymas. Vakarų ekspertai taip pat sako, kad jis naudingas tik didžiosioms partijoms, tokioms kaip Socialistų ar Demokratinei, o vienmandatėse bus išrinkti politikos elitui atstovaujantys kandidatai. 

Apklausos rodo, kad į parlamentą turėtų patekti trys partijos – socialistai, Demokratinė partija ir proeuropietiškas aljansas. 

Moldovos biudžetui svarbios užsienyje gyvenančių moldavų piniginės perlaidos.  Šimtai tūkstančių moldavų išvykę dirbti svetur, 123 balsavimo apylinkės veikia užsienio šalyse.

„Svarbu ir tai, kad kartu vyksta patariamasis referendumas, ar nereikėtų parlamentarų skaičiaus sumažinti nuo 101 iki 61“, – pabrėžia Moldovos ambasadorius Rumunijoje Mihai`us Gribincea.

Rašydama apie šalį užsienio ir kai kuri vietos žiniasklaida ją vadina „Oligarchų interesų supančiota valstybe“. Maskva neslepia, kad rinkimuose atvirai palaiko I. Dodono socialistus. Rusija remia Padnestrės separatistus, yra dislokavusi savo pajėgas, Padnestrės valiuta – rublis. Dauguma Padnestrės gyventojų turi Rusijos ir Moldovos pasus, o kai kurie – ir Rumunijos ar Ukrainos.

Rinkimų rezultatų tikimasi pirmadienio rytą.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės ir Justės Tamošaitienės reportaže.