Pasaulyje

2019.02.23 19:21

Moldovos parlamento rinkimai: ar jie suskaldys šalį?

Moldova nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo ieškojo savo kelio, sekmadienį vyksiantys parlamento rinkimai galėtų lemti, kokia kryptimi pasuks tarp  Ukrainos ir Rumunijos esanti šalis. Tačiau apžvalgininkai nusiteikę skeptiškai - ir po šių rinkimų Moldovos laukia naujas nestabilumo laikotarpis, nes nė viena partija negaus tvirtos daugumos, o šalis toliau bus skaldoma prorusiškų ir provakarietiškų jėgų. 

Moldovos gyventojai sako, kad korupcija – didžiausia Moldovos rykštė. Verslininkas Ilanas Šoras buvo nuteistas septynerius metus kalėti už pinigų plovimą ir sukčiavimą, bet pateikė apeliaciją ir dabar siekia vietos parlamente. Jis tikina, kad į parlamentą jį veda esą noras gerinti žmonių gyvenimą, bet nedaug kas tiki, keikia šalies politinę sistemą, kuri leidžia pripažintais kaltais asmenims siekti parlamentaro mandato.

Tiesa, I. Šoro partija reitingų sąrašo apačioje, bet jo paties šansai būti išrinktu geri.

Prorusiška Socialistų partija, kuri iškėlė ir dabartinį šalies prezidentą Igorį Dodoną, pirmauja rinkėjų apklausose. Antras – proeuroietiškas aljansas, kuris siekia Moldovos narystės Europos Sąjungoje ir NATO.  Jie priešingose barikadų pusėse, Socialistai ir prezidentaa tvirtina, kad Moldovai reikia jungtis prie Eurazijos ekonominės sąjungos, o ne Europos Sąjungos. 

Apklausos rodo, nė vienai iš pagrindinių besivaržančių partijų nepavyks gauti tvirtos balsų daugumos,  kad galėtų sudaryti vyriausybę. Jos formavimas gali gerokai užsitęsti ir baigtis visiška nesėkme.

Rinkėjai nusivylę ir dėl korupcijos, ir dėl pažeidžiamų žmogaus teisių, todėl nemažai jų gali neateiti balsuoti.  

Moldova 2014 metais pasirašė asociacijos susitarimą su Europos Sąjunga, sulaukė dosnios finansinės pagalbos, bet ji pernai gerokai apribota, nes, pasak  Europos Parlamento, „Moldova yra veikiama oligarchinių interesų“, o jos ekonominė ir politinė valdžia sutelkta nedidelės žmonių grupės rankose.

Plačiau apie tai – Jolantos Paškevičiūtės, Aurimo Piečiukaičio reportaže.