Pasaulyje

2019.02.22 23:49

Moksleivė iš Švedijos įrodė, kad ir vienas žmogus gali sukelti pokyčius

Klimato aktyvistė iš Švedijos Greta Thunberg, kurios protestai įkvėpė tūkstančius jaunuolių visoje Europoje, atvyko į Paryžių dalyvauti studentų proteste. Greta nuo rugsėjo penktadieniais nelanko mokyklos, taip reikšdama pasipiktinimą netinkama klimato politika ir ragindama politinius lyderius imtis įgyvendinti Paryžiaus klimato susitarimo įsipareigojimus.

Šešiolikmetė Greta iš Švedijos netikėjo, kai jai kartojo, kad vienas žmogus negali nieko pakeisti, o šiandien jos pasekėjų – jau pilnos Europos miestų gatvės. Nuo rugsėjo kiekvieną penktadienį ji praleidžia pamokas, kad paskatintų politikus ryžtingiau kovoti su klimato kaita.

Penktadienį su bendraminčiais Greta išėjo į Paryžiaus gatves – ten, kur pasipiktinimas klimatą tausojančiu kuro mokesčiu prieš keletą mėnesių išvedė „geltonąsias liemenes“. Šįkart žinia priešinga: suaugusiesiems rūpi tik kuro kainos šiandien,  o vaikams ir jaunimui svarbi klimato ateitis.

Per pusę metų Gretos pavyzdys įkvėpė dešimtis tūkstančių jaunų žmonių – Sidnėjuje, Berlyne, Londone, Hagoje.

Islandijoje Gretos sekėjai penktadienį taip pat vietoj pamokų išėjo į gatves. Į centrinę Reikjaviko aikštę susirinkusi minia skandavo: „tai mūsų ateitis, veikite dabar“.

Ketvirtadienį 8 tūkstančiai studentų žygiavo Briuselio gatvėmis – jau kelintą ketvirtadienį iš eilės. Pakeliui į Paryžių prie jų buvo prisijungusi ir Greta. Ji lėktuvais nebeskraido, kelionė iš Stokholmo ilga. Europos Komisijos pirmininkas jai spaudė ranką ir sakė, kad suaugusiems derėtų pasimokyti iš vaikų ryžto. Tačiau Gretai ir jos bendraminčiams gražių žodžių jau pakanka. Jie sako nesiliausiantys streikuoti, kol nesulauks konkrečių lyderių veiksmų.

Plačiau – Julijos Petrošiūtės reportaže.