Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.22 21:34

Izraelio ministras neišsižada savo pareiškimo apie antisemitizmą Lenkijoje

BNS 2019.02.22 21:34

Izraelio laikinasis užsienio reikalų ministras Israelis Katzas ketvirtadienį pakartojo savo kontroversišką pareiškimą, kad lenkai kolaboravo su naciais ir „žindo antisemitizmą su savo motinų pienu“.

Ketvirtadienį vakare kalbėdamas duodamas interviu vienai tiesioginei televizijos laidai I. Katzas sakė nesigailįs šių savo komentarų.

„Aš, išgyvenusiųjų Holokaustą sūnus... privalau sakyti tiesą“, – tvirtino jis.

Praeitą savaitę išsakytas I. Katzo pareiškimas sukėlė Lenkijos įtūžį. Varšuva dėl jo atšaukė dalyvavimą Jeruzalėje organizuotame Višegrado grupės lyderių susitikime su Izraelio pareigūnais.

Viršūnių susitikimas buvo atšauktas, o šis žingsnis žymėjo naujas Izraelio ir Lenkijos santykių žemumas. Abi šalys jau seniai nesutaria dėl lenkų veiksmų šalies žydų bendruomenės atžvilgiu per Antrąjį pasaulinį karą.

Penktadienį dienraščio „Haaretz“ paskelbtame Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio interviu sakoma, kad I. Katzo pareiškimai „menkai tesiskiria nuo rasizmo“. Premjeras pridūrė, kad žydų ministras kalbėjo kaip „radikalus ekstremistas.

Tuo metu Lenkijos valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) deputatas Arkadiuszas Mularczykas apkaltino žydus siekiant „išgauti iš Lenkijos pinigų“, turėdamas omenyje raginimus išmokėti kompensacijas už šalies piliečių žydų turtą, prarastą per karą ir vėlesnį komunistų valdymo laikotarpį.

„Nesileisime išnaudojami. Žydai privalo tai suprasti“, – A. Mularczykas sakė duodamas interviu, penktadienį paskelbtą dešiniosios pakraipos portalo wPolityce.pl.

A. Mularczykas priklauso Seimo komitetui, analizuojančiam Lenkijos per nacių okupaciją patirtą žalą, įskaitant daugiau kaip 5 mln. žmonių žūtį ir 54 mlrd. dolerių (apie 47,7 mlrd. eurų) materialinę žalą. Šios analizės rezultatais Varšuva ketina grįsti oficialius reikalavimus Vokietijai atlyginti nuostolius.

Įstatymų leidėjas sakė manantis, kad „šiandien žydų iškelti klausimai“ yra susiję su Lenkijos planais reikalauti kompensacijos iš Vokietijos.

Pasaulinė žydų restitucijos organizacija jau daug metų ragina Lenkiją priimti išsamų nuosavybės grąžinimo arba kompensavimo įstatymą, sakydama, kad būtinybė atitaisyti šalies žydų ir jų palikuonių patirtą skriaudą yra teisingumo reikalas. Lenkija yra vienintelė didelė Europos valstybė, iki šiol nepriėmusi tokio teisės akto.

Praeitą savaitę Varšuvoje apsilankęs JAV valstybės sekretorius Mike`es Pompeo paragino Lenkiją priimti restitucijos Holokausto aukoms įstatymą, bet šie jo žodžiai šalyje sukėlė pasipiktinimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi