Pasaulyje

2019.02.22 21:56

Britanija svarsto: Ar „ISIS nuotaka“ S. Begum turi teisę į šalies pilietybę?

LRT.lt2019.02.22 21:56

Šią savaitę Didžiosios Britanijos visuomenės dėmesį, be „Brexito“, prikaustė dar vienas klausimas. Ar čia gimusi ir augusi britė, išvykusi prisidėti prie islamistų kovotojų Sirijoje, nusipelnė, kad iš jos būtų atimta šalies pilietybė?

Shamima Begum gimė ir augo Londone. Prasidėjus Sirijos konfliktui ją, paauglę, patraukė ir radikalizavo džihadistų propaganda ir ji iš Didžiosios Britanijos išvyko į Siriją, kad prisijungtų prie „Islamo valstybės“ (IS arba ISIS).

Tai įvyko 2015 metais, kai Shamimai buvo vos 15 metų. Žlugus „kalifatui“, ji atsidūrė pabėgėlių stovykloje ir ten prieš savaitę pagimdė vaiką. Ji nori grįžti namo, tačiau šią savaitę Jungtinė Karalystė informavo ją ir jos šeimą, kad iš Sh. Begum atimama pilietybė.

Devyniolikmetės „ISIS nuotakos“ atvejis sukėlė daugybę diskusijų, tiek dėl pačios Sh. Begum teisių, tiek dėl jos naujagimio sūnaus.

Opozicijos lyderis Jeremy Corbynas ketvirtadienį pakomentavo, kad Sh. Begum turi būti leista grįžti namo. „Ji gimė Britanijoje, ji turi teisę likti Britanijoje ir, akivaizdu, turi atsakyti į daugybę klausimų, bet jai taip pat reikia paramos“, – Leiboristų partijos lyderis sakė „ITV News“.

Tuo tarpu šalies vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas, šią savaitę kreipdamasis į parlamentą, pareiškė, kad „kai žmogus atsuka nugarą mūsų pamatinėms vertybėms ir remia terorizmą, jie neturi automatinės teisės grįžti į Jungtinę Karalystę“.

Tarptautinė teisė sako, kad šalis negali atimti iš žmogaus pilietybės, jei jis neturi kitos. Britanijos vyriausybė teigia, kad Sh. Begum turi teisę į Bangladešo pilietybę, nes jos tėvai yra kilę iš tos šalies.

Bangladešo vyriausybė į tai atsakė griežtai: į šalį 19-metės neįsileis, o tai, kad jos tėvai yra šalies piliečiai, nereiškia, kad ir Britanijoje gimusiai Sh. Begum priklauso Bangladešo pilietybė.

Pati mergina sakė esanti sukrėsta Jungtinės Karalystės sprendimo atimti iš jos pilietybę.

Britų visuomenės nuomonė Sh. Begum atžvilgiu sugriežtėjo po paviešintų interviu iš pabėgėlių stovyklos, kuriuose mergina neparodė atgailaujanti dėl savo poelgio.

Jos sprendimą išvykti į Siriją ir prisidėti prie IS teroristų pasmerkė ir jos šeima, kurią, Shamimos sesers Renu teigimu, šokiravo jos „bjaurūs komentarai“ žiniasklaidoje.

„Aš mačiau per televizorių, kaip Shamima pravėrė burną ir padegė mūsų tautos jausmus“, – AFP cituojamame laiške, adresuotame Jungtinės Karalystės vidaus reikalų sekretoriui S. Javidui, rašė ji.

„Tai neatspindi britų vertybių, mūsų šeima visiškai atmeta jos pasakytus komentarus, bet mes esame jos šeima ir negalime jos palikti likimo valiai“, – rašė Renu Begum.

Merginos šeima taip pat pasakojo dėję visas pastangas, kad neleistų Shamimai prisijungti prie ISIS, „žudikiško ir mizoginiško kulto“.

Į Siriją Shamima Begum išvyko kartu su dviem klasiokėm. BBC vertinimu, iš viso prie džihadistų grupių Sirijoje prisijungė apie 850 britų. 400 iš jų jau sugrįžo į šalį, maždaug dešimtadaliui pareikšti kaltinimai.

Gatwicko oro uosto apsaugos kameros užfiksavo, kaip Sh. Begum su dviem klasiokėm išskrido į Siriją. Reuters/Scanpix nuotr.

Manoma, kad apie dešimt bričių, prisijungusių prie IS, šiuo metu yra pabėgėlių stovyklose Sirijoje.

Pasak vidaus reikalų sekretoriaus S. Javido, Britanijos pilietybė buvo atimta iš daugiau nei 100 žmonių.

Vis dėlto Sh. Begum atvejį komplikuoja ir jos vaikas. Berniukas gimė prieš tai, kai merginai buvo pranešta apie pilietybės atėmimą, taigi naujagimis turi būti laikomas Jungtinės Karalystės piliečiu. Tai trečias Sh. Begum vaikas – anksčiau gimę berniukas ir mergaitė mirė.

Vidaus reikalų sekretorius užsiminė, kad naujagimiui gali būti leista grįžti į Jungtinę Karalystę. „Vaikai neturi kentėti, tad jei gimdytojas praranda Britanijos pilietybę, tai nepaveikia vaiko teisių“, – sakė jis.

ISIS kariams prarandant paskutines teritorijas ir kovojant dėl išlikimo, Europos valstybės turi spręsti, ką daryti su savo piliečiais, prisijungusiais prie džihadistų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas praeitą savaitę paragino Europą parsivežti juos namo, nes iš Sirijos pasitraukus amerikiečiams šie gali kelti rimtą pavojų saugumui.

„Jungtinės Valstijos prašo Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų Europos sąjungininkių atsiimti per 800 ISIS (IS) kovotojų, kuriuos sugavome Sirijoje, ir juos teisti“, – „Twitteryje“ parašė D. Trumpas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras pakomentavo, kad tai padaryti būsią sunku. Prancūzija, iš pradžių nenorėjusi to daryti, vėliau sutiko svarstyti savo piliečių atsiėmimo galimybę. Belgijos teisingumo ministras Koenas Geensas savo ruožtu sekmadienį paragino siekti bendro „europinio sprendimo“, kuris keltų mažiausią rizikas dėl saugumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.