Pasaulyje

2019.02.22 14:54

Slovakai išėjo į gatves reikalaudami teisingumo nužudytam žurnalistui

Praėjus metams po Slovakijos žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymo, kaltieji nenuteisti. Pasipiktinę slovakai ketvirtadienį plūdo į Bratislavos ir kitų Slovakijos miestų gatves paliudyti, kad žurnalisto žmogžudystė nepamiršta, o jie reikalauja teisingumo.

Janas Kuciakas – tūkstančių slovakų lūpose ketvirtadienį skambėjo šis vardas. Bratislavos gatves užtvindė gėlių, žvakių ir žmonių jūra. Joje – liūdesio ir pykčio banga: praėjo metai, o žudikai nenuteisti.

Vienas pirmųjų prabilo Jano tėtis.

„Liūdniausia, kad po metų tyrimo nustatyta, jog Janas buvo sekamas ne tik buvusių Slovakijos saugumo tarnybos narių, – sakė Jozefas Kuciakas. – Maždaug tuo metu, kai Kočneris (Marianas Kočneris, verslininkas, tapęs J. Kuciako tiriamųjų straipsnių objektu – LRT.lt) užsakė, kad jis būtų sekamas, jo duomenys taip pat buvo peržiūrimi policijos duomenų bazėse.“

Janas Kuciakas ir jo mergina Martina Kušnirova nužudyti prieš metus, kai žurnalistas planavo paskelbti tyrimą, atskleidžianį įtariamus ryšius tarp Slovakijos politikų ir Italijos mafijos bei susijusius Europos Sąjungos paramos įsisavinimo pažeidimus.

Prieš metus į Slovakijos gatves išėję protestuotojai privertė vyriausybę atsistatydinti. Prezidentas Andrejus Kiska šią savaitę pareiškė, kad Janas Kuciakas buvo nužudytas tik dėl to, jog norėjo atskleisti tiesą apie aukšto rango žmones, kurie jautėsi neliečiami. Premjeras patikino, kad žudikų paieška – vienas vyriausybės prioritetų.

„Mes nepamiršome!“ – skandavo protestuotojai.

„Reikalaujame nepriklausomo Jano ir Martinos nužudymo tyrimo. Mes norime ir privalome žinoti vardus tų, kurie užsakė šį siaubingą nusikaltimą“, – sakė viena iš protesto organizatorių Karolina Farska.

Tyrėjai nustatė 4 įtariamuosius. Alena Zsuzsova kaltinama užsakiusi žmogžudystę už 50 tūkst. eurų. Žiniasklaida pastebi, kad ji nebuvo minima žurnalisto straipsniuose, tad jos pačios interesas abejotinas. Tačiau ji dirbo vertėja pas Jano tėvo minimą verslininką Marianą Kočnerį, kurio veiklą tyrinėjo nužudytas žurnalistas.

Žvakės prie nužudytojo žurnalisto Jano Kuciako portreto. Afp/Scanpix nuotr.

Portalo aktualny.sk, kuriam rašė J. Kuciakas, redaktorius yra sakęs, kad verslininkas grasino žurnalistui. Paaiškėjo, kad verslininko iniciatyva institucijos tyrė žurnalisto veiklą. Vyras birželį suimtas dėl įtarimų sukčiavus ir vis dar sulaikytas.

Slovakijos žiniasklaida atskleidė verslininko ryšius su valdančiosios socialdemokratų partijos nariais. Nors Robertas Ficas po nužudymo paliko premjero postą, liko partijos vadovu, svarbiu šalies politikai ir koneveikiančiu žurnalistus. „Esate didžiausi nusikaltėliai, keliantys didžiausią grėsmę šaliai“, – porą dienų prieš minėjimą žurnalistams sakė jis.

Nei artimieji, nei kolegos, nei protestuotojai tyrimu netiki.

„Tyrimas rodo mums, kaip politiniai lyderiai ir saugumo pajėgų nariai yra susiję su organizuotu nusikalstamumu ir mafija“, – teigia žurnalistė Monika Todova.

Keturi šimtai žurnalistų pasirašė atvirą laišką, ragindami pabaigti nužudyto žurnalisto tyrimus ir reikalaudami valdžios skaidrumo.

„Reporteriai be sienų“ šią savaitę perspėjo Slovakijos vadovus, jog užuot užtikrinus, kad policija ir teismų institucijos veiktų nepriklausomai, šalyje vyksta priešingai, o kai kurie politikai labiausiai rūpinasi savo interesų apsauga.

Praėjusiais metais organizacijos spaudos laisvės sąraše Slovakija nusirito per 10 pozicijų – į 27-ą vietą.

Plačiau – reportaže