Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.22 09:56

Europos moksleivių protestai dėl klimato: mes pradėjome kuopti jūsų jovalą

Penktadienį moksleivių streikų dėl kovos su klimato kaita iniciatorė, 16-metė švedė Greta Thunberg vyksta į Paryžių ir ten dalyvaus dar viename masiniame moksleivių streike ir demonstracijoje. Ketvirtadienį ji dalyvavo tokiuose renginiuose Belgijoje ir kreipėsi į Europos Sąjungos politikus ragindama pradėti veikti, nes kitaip ateinančios kartos visą kaltę dėl klimato kaitos pasekmių suvers jiems.

Surengusi solo protestą dėl politikų neveiklumo kovojant su klimato kaita prie Švedijos parlamento, dabar jau 16-metė Greta Thunberg tapo pasauline garsenybe ir ją jau reikia ginti nuo reporterių minios.

Bet Briuselyje, kreipdamasi į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą, ji ir toliau kalbėjo labai griežtai.

„Žinau, kad dauguma politikų nenori su mumis kalbėtis. Tai gerai, nes ir mes nenorime su jais kalbėtis, – sakė G. Thunberg. – Norime, kad jie kalbėtųsi su mokslininkais.“

Šimtų tūkstančių Europos moksleivių streikus inicijavusi moksleivė labai aiškiai parodė Paryžiaus klimato sutarties spragas.

„Jei Europos Sąjunga norėtų sąžiningai prisidėti ribojant anglies išmetimą, siekiant 2 laipsnių limito, reikia sumažinti oro taršą 80 procentų iki 2030-ųjų. Ir tai įtraukiant aviaciją bei laivininkystę. Tai dvigubai ambicingesnė programa“, – kalbėjo G. Thunberg.

Europos Komisija dabar jau prabilo apie 45 procentus, bet JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas išvis pasitraukti Paryžiaus sutarties visus šiuos planus gerokai komplikuoja.

„Turime sutelkti visą dėmesį į klimato kaitą, nes jei to nepadarysime, visi mūsų pasiekimai ir progresas nueis perniek. Ir viskas kas liks iš mūsų politikų palikimo – tai didžiausia nesėkmė žmonijos istorijoje. Jie bus prisiminti kaip didžiausi visų laikų piktadariai, nes jie pasirinko nesiklausyti ir nieko nedaryti. Bet taip neturi būti. Dar yra laiko“, – sakė G. Thunberg.

Įvairių šalių politikai dažnai kalba apie daugybę darbo vietų tradiciniame energetikos ir transporto sektoriuje. Kita vertus, ši pramonė labai koncentruota ir valdoma milžiniškų transnacionalinių kompanijų ir net tokio lygio politikai kaip buvęs Amerikos prezidentas Baracas Obama daug kartų pabrėžė, kad švari, gamtą ir atmosferą tausojanti ekonomika sukurs dar daugiau darbo vietų. Taigi politinė kova tik prasideda.

„Mes pradėjome kuopti jūsų jovalą ir nesustosime, kol tai bus padaryta“, – pasiryžusi G. Thunberg.

Beje, kalbėdama apie tai, kad kovodami su klimato kaita moksleiviai praleidžia pamokas, Greta pareiškė, kad jie padarė namų darbus, ypač susijusius su gamtosauga – ne taip kaip dauguma politikų.

Plačiau – reportaže

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi