Pasaulyje

2019.02.21 10:28

D. Trumpas: Kim Jong Unas turi padaryti „reikšmingą“ gestą, kad sankcijos būtų atšauktos

BNS, ELTA2019.02.21 10:28

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas privalo padaryti „reikšmingą“ gestą, jei nori, jog Vašingtonas atšauktų jam sankcijas, trečiadienį pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Sankcijos pilnai veikia. Aš neatšaukiau sankcijų“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas artėjant antram susitikimui su Šiaurės Korėjos lyderiu.

„Norėčiau, kad būtų galima (atšaukti), bet tam, kad taip padaryčiau, reikia, jog kita pusė padarytų kažką reikšminga“, – pridūrė JAV prezidentas.

D. Trumpas ir Kim Jong Unas kitą savaitę turėtų susitikti Hanojuje ir aptarti Šiaurės Korėjos branduolinės programos klausimą. Pirmasis jųdviejų susitikimas įvyko birželį Singapūre.

„Pirmininko Kim Jong Uno ir mano santykiai labai geri. Nenustebčiau, jei kažką pavyktų padaryti“, – pareiškė D. Trumpas, bet daugiau nedetalizavo.

JAV prezidentas pakartojo manantis, jog Šiaurės Korėja turi „puikų“ ekonomikos vystymosi potencialą, bei užsiminė, kad susitikimas Vietname gali būti ne paskutinis.

Šiaurės Korėjos ir JAV lyderiai per jųdviejų pernai Singapūre įvykusį istorinį susitikimą pasirašė miglotai suformuluotą dokumentą, kuriuo Kim Jong Unas įsipareigojo siekti „Korėjos pusiasalio denuklearizacijos“.

Tačiau nuo to laiko dialogas įstrigo, nes abi šalys nesutaria dėl šio proceso apibrėžties.

Antradienį D. Trumpas pareiškė besitikintis, kad per artėjantį antrą jo susitikimą su Šiaurės Korėjos lyderiu bus pasiekta daug pažangos dėl Korėjos pusiasalio branduolinio nusiginklavimo, bet pabrėžė, jog „neskuba“ siekti konkrečių rezultatų.

Jų viršūnių susitikimas numatytas vasario 27–28 dienomis Vietnamo sostinėje Hanojuje.

Sutrumpintas iki vienos dienos

Tuo tarpu Pietų Korėjos kanalas YTN pranešė, kad Hanojuje numatytas JAV prezidento ir Šiaurės Korėjos lyderio susitikimas gali būti sutrumpintas iki vienos dienos.

Jų žiniomis, anksčiau planuota, kad lyderiai bendraus vasario 27-ąją ir 28-ąją, bet planai pasikeitė, ir dabar greičiausiai D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas truks tik vieną dieną.

Šiai versijai patvirtinti YTN pateikia JAV delegacijos lankymosi Hanojuje planą, kurį kanalui pavyko gauti. Pagal šį dokumentą, D. Trumpas vasario 27-ąją susitiks su Vietnamo vadovais, o derybos su Kim Jong Unu numatytos kitą dieną.

YTN apklaustų ekspertų nuomonės dėl tokių pasikeitimų priežasčių skiriasi. Pasak vienų, tai gali reikšti, kad Jungtinėms Valstijoms ir Šiaurės Korėjai nepavyko susitarti dėl denuklearizacijos. Kiti specialistai, priešingai, mano, kad visi klausimai jau suderinti per parengiamąsias konsultacijas, todėl dviejų šalių lyderiams teliko pabendrauti vienam su kitu ir pasirašyti jau paruoštą susitarimą, o tam nereikės dviejų dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt