Pasaulyje

2019.02.21 10:16

Izraeliečiai atsiprašė Č. Sugiharos palikuonių už nugriautą paminklą ir iškirstą giraitę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.21 10:16

Izraelio Holokausto atminimu besirūpinantis Žydų nacionalinis fondas oficialiai atsiprašė karo metu Lietuvoje rezidavusio Japonijos konsulo Čijunės Sugiharos palikuonių, kad nesugebėjo apsaugoti jam Izraelyje, Beit Šemešo mieste, pastatyto monumento ir pasodintos pušų giraitės. Viskas buvo sulyginta buldozeriais, o jų vietoje išdygo daugiabučių kompleksas.

Žydų nacionalinis fondas apgailestaudamas pranešė garsaus Japonijos diplomato giminėms, kad 1985-aisiais Beit Šemešo mieste jam pastatytas paminklas ir pasodinta 400 pušų giraitė sunaikinta.

„Deja, bet dabar čia pastatytas namų kompleksas ir medžių nebeliko“, – apgailestauja Davidas Schoras, kurio tėvas buvo vienas iš Č. Sugiharos išgelbėtų žydų.

Fondas aiškinasi, kaip vietos nekilnojamojo turto kompanijos galėjo pradėti statybas beveik 30-ies metų senumo memorialinės giraitės vietoje ir kodėl buldozeriais sunaikino patį paminklą.

Per karą ir po jo Kaune rezidavęs Čijunė Sugihara, kartu su Nyderlandu konsulu, išgelbėjo nuo mirties apie 6 tūkstančius žydų, išdavęs jiems tranzitines vizas.

Jo atminimą gerbia ir Japonija, ir Lietuva ir Izraelis, bet prieš porą dienų Beit Šemeše apsilankęs garsaus diplomato sūnus nepažino tų vietų, kur pats 1985-aisiais sodino medžius.

„Esu sukrėstas ir nuliūdęs, kai pamačiau, jog medžių ir monumento nebėra. Prisimenu, kaip sodinau tuos medžius su išgyvenusiaisiais Holokaustą, kuriems tėvas išdavė vizas. Tada tikėjausi, kad sodinukai išaugs į mišką, kaip išgyvenusiųjų palikuoniai“, – sako Č. Sugiharos sūnus Nobuki Sugihara.

Už 30 kilometrų į vakarus nuo Jeruzalės esantis Beit Šemešo miestas labai sparčiai auga, nes čia yra didelė žydų ortodoksų bendruomenė. Jau dabar gyventojų yra daugiau nei 100 tūkstančių, o per artimiausius 6 metus jų skaičius, žadama, padvigubės.

„Ši dalis visai nepasikeitė, bet ta – visiškai kitokia“, – pokyčius įvertina Nobuki Sugihara.

Žydų nacionalinis fondas pažadėjo Sugiharos palikuoniams rasti kitą vietą Sugiharos memorialinei giraitei ir naujam monumentui.