Pasaulyje

2019.02.21 16:38

Bangladešo sostinės senojoje dalyje siautėjęs gaisras nusinešė mažiausiai 81 gyvybę

BNS2019.02.21 16:38

Bangladešo sostinėje kilęs gaisras nusinešė mažiausiai 81 gyvybę ir nusiaubė dalį istorinio 400 metų senumo Čavkbazaro rajono, skausmingai išryškindamas visuomenės saugumo užtikrinimo spragas šioje Pietų Azijos šalyje, nepaisant jos greitos ekonomikos augimo.

Mogolų imperijos laikus menančių siaurų – kartais vos metro pločio – gatvelių išraižytame rajone liepsnos sklido iš pastato į pastatą, kuriuose virš pirmuose aukštuose esančių parduotuvių, restoranų ir įvairių dirbtuvių buvo įrengti butai.

Pasak liudininkų, vienas po kito sproginėjo butuose laikyti dujų balionai. Ugnis taip pat sprogdino spūstyje prie apdegusių namų įstrigusių automobilių degalų bakus.

Ugniagesiams buvo nelengva atvykti į gaisro vietą, nes, jam prasidėjus siaurose rajono gatvelėse kilo spūstys, sakė pareigūnai.

Bangladešo priešgaisrinės tarnybos vadas Ali Ahmedas sakė, kad gaisras viename name galėjo kilti nuo dujų baliono, o liepsnos greitai persimetė į pastatą, kur buvo laikomi chemikalai, purškalai ir plastiko granulės.

Per panašų gaisrą, nusiaubusį netoli Čavkbazaro esantį Nimtolio rajoną 2010 metais, žuvo 123 žmonės.

Sostinės pareigūnai po to gaisro pažadėjo užtikrinti, kad rajone esantys pastatai atitiktų saugos reikalavimus, ir iškelti cheminių medžiagų sandėlius iš pastatų, kuriuose gyvena žmonės.

Pasak Kulnos inžinerijos ir technologijų universiteto miestų planavimo docento Manjuro Morshedo, gyvenamosiose zonose negali būti pramoninės paskirties patalpų.

„Kai taip atsitinka, atsiranda didelės iniciatyvos viską iškelti, bet po kurio laiko žmonės viską užmiršta ir vyriausybei daugiau tai neberūpi“, – sakė M.Morshedas.

2014 metais Čavkbazaro rajone užsidegus trečiame aukšte buvusiam kvepalų sandėliui, žuvo trys žmonės ir dar trys sunkiai apdegė. Dar po metų gaisras nusiaubė aštuonias plastiko gamyklas.

Pasak M.Morshedo, vyriausybės teisinių priemonių pakanka, bet Čavkbazare jų paprastai nepaisoma.

„Tai yra istorinis išskirtinės kultūros rajonas, – sakė jis. – Niekas iš tiesų nesilaiko vyriausybės nustatytos tvarkos“.

Naujesnė šiaurinė Dakos dalis, kur veikia daugybė garsių mados prekių ženklų fabrikų, labai skiriasi nuo senosios pietinės dalies, kuriai priklauso Čavkbazaras.

„Kadangi šiame rajone nuolat vyko statybos, gyventojų tankumas ir neplanuotas augimas yra labai dideli“, – sakė vieno Dakos universiteto miestų planavimo profesorius Shafiqas Ur Rahmanas.

„Reikia pagalvoti apie apsaugą, kad būtų išsaugotas paveldas, – sakė jis. – Bet tai jau nebe pirmas kartas. Mūsų istorija liūdna. Turime persitvarkyti ir pagalvoti, kaip užtikrinti prieigą tokioms tarnyboms kaip ugniagesių“.

Liepsnos siautė maždaug už 500 metrų nuo Dakos centrinio kalėjimo – buvusios mogolų tvirtovės, kur nuo vasario kalinama korupcija kaltinama ekspremjerė ir opozicijos lyderė Khaleda Zia.

Nuo 2016 metų šiame XVIII amžiaus kalėjime buvo laikomi tik opozicijos veikėjai. Dabar Kh. Zia yra vienintelė šiame komplekse laikoma kalinė. Gaisras grėsmės kalėjimui nesukėlė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.