Pasaulyje

2019.02.20 15:37

Metinėje kalboje V. Putinas žadėjo gerinti rusų gyvenimą, o dėl įtemptų santykių kaltino JAV

LRT.lt 2019.02.20 15:37

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį perskaitė savo metinį pranešimą šalies parlamente. Kaip ir prognozavo analitikai, V. Putinas dėmesį sutelkė į vidaus problemas, nors kalbos pabaigoje užsiminė ir apie santykius su JAV. Jis pagrasino, kad Rusija imsis priemonių prieš teritorijas, priimsiančias JAV gynybos sistemas.

Didžiąją pusantros valandos trukusio pranešimo dalį V. Putinas skyrė pažadams skirti plačią valstybės paramą įvairioms gyventojų grupėms ir ūkio sritims.

Pradėjęs kalbą raginimais dirbti šalies labui, V. Putinas daug dėmesio skyrė pažadams saugoti ir remti šeimą.

„Darysime viską, kad sustiprintume šeimą“, – sakė V. Putinas ir vardino priemones, kaip tai padaryti. Prezidentas žadėjo papildomą paramą daugiau nei du vaikus turinčioms motinoms, mažesnius mokesčius daugiavaikėms šeimoms, skirti paramą įsigyjant būstą.

„Kuo daugiau vaikų, tuo mažesni mokesčiai“, – buvo vienas iš V. Putino teiginių.

Putinas taip pat kalbėjo apie demografinės krizės įveikimą ir kovą su skurdu, aptarė vietų lopšelyje trūkumą ir problemas sveikatos apsaugos sistemoje. Daug rusų nepatenkinti klinikų, ligoninių, greitosios pagalbos paslaugomis, ypač toliau nuo centrų esančiose vietovėse, o tą išspręsti V. Putinas siūlė modernizuojant tinklą ir pastatant du pasaulinio lygio vaikų reabilitacijos centrus šalies provincijoje.

Pasak prezidento, apie 19 mln. iš 147 mln. Rusijos gyventojų yra žemiau skurdo ribos. Oficialus pragyvenimo minimumas Rusijoje šiuo metu siekia maždaug 10,4 tūkst. rublių (140 eurų). Jis pripažino, kad šalies pensininkai gyvena skurdžiai, ir siūlė indeksuoti pensijas, kad pensininkų pajamos nemažėtų dėl infliacijos.

V. Putinas taip pat dėmesio skyrė šiukšlių problemai, kuri pastaruoju metu sukėlė daug nepasitenkinimo šalyje. Dėl perpildytų sąvartynų, esančių šalia gyvenamųjų vietų ir keliančių pavojų gyventojų sveikatai, prezidentas kaltino savo darbo nedirbančius pareigūnus. V. Putinas pažymėjo, kad pernai pats asmeniškai turėjo įsikišti į keletą ginčų dėl sąvartynų, ir paragino imtis „visuomenės kontrolės“ šioje srityje.

Pasak V. Putino, aplinkosaugos reformoms priešinasi „galingi lobistai“.

Kalbėdamas apie švietimą, prezidentas ragino įvesti greitąjį internetą mokyklose ir skatinti žmones rinktis mokytojo profesiją.

V. Putinas taip pat žadėjo daugiau pinigų kultūros centrų statymui provincijoje.

Kalbėdamas apie šalies ekonomiką, Rusijos prezidentas ragino centrinį banką sukurti geras makroekonomines sąlygas. V. Putinas taip pat atkreipė dėmesį, kad Rusija turi didinti pramonės produktų, o ne tik žaliavos eksportą, skatinti technologijų vystymą ir suteikti daugiau laisvės verslininkams.

V. Putinas savo kalboje parlamentarams taip pat juokavo apie Krymo aneksiją, kurią Rusija įvykdė 2014 metais. Kalbėdamas apie šalies biurokratiją, V. Putinas sakė, esą daugybė taisyklių yra užsilikusios nuo sovietinių laikų, o kai kurios „nuo tada, kai paėmėme Krymą – ir omeny turiu ne 2014 metus“. Tokiu būdu V. Putinas priminė, kaip Rusija užkariavo Krymą XVIII amžiuje.

Maksva imsis priemonių prieš JAV ginklus priimančias teritorijas

Rusija „buvo ir bus suvereni valstybė. Arba bus tokia arba jos išvis nebus“, kalbėjo V. Putinas, pradėdamas pranešimo dalį apie užsienio santykius. Jis pabrėžė Rusijos ekonominius ryšius su Baltarusija, Kinija, Indija ir kitomis šalimis, „suinteresuotomis“ bendradarbiauti su Rusija.

Stebėtojai ypač laukė, ką V. Putinas pasakys apie pasitraukimą iš vidutinio nuotolio raketų ribojimo sutarties. Dėl iširusios sutarties Rusijos vadovas kaltę verčia JAV – neva Vašingtonas apkaltino Rusiją sulaužius 1987-aisiais pasirašytą sutartį, kad amerikiečiai patys galėtų vystyti priešraketinės gynybos sistemą. „Jie patys ją pažeidžia, o kaltina kitus“, – sakė V. Putinas.

Jis paminėjo Rumunijos teritorijoje pastatytas priešraketinės gynybos sistemas, kurios, anot V. Putino, pažeidžia sutartį su Rusija. Jei JAV dislokuos vidutinio nuotolio raketas Europoje, Rusija darys tą patį ir nukreips savo ginklus į JAV ginkluotę priimančias teritorijas.

„Jei Jungtinės Valstijos nuspręs Europoje dislokuoti vidutinio nuotolio raketų, Maskva imsis priemonių tiek prieš teritorijas, kur jos dislokuotos, tiek prieš tokių sprendimų priėmėjus“, – pagrasino V. Putinas.

Pasak V. Putino, JAV ignoruoja Rusijos teisėtus interesus ir nuolat organizuoja „antirusiškas“ kampanijas, tokias kaip ekonominės sankcijos. Pasak jo, dėl įtemptų santykių kaltas Vašingtonas, o Maskva siekia draugiškų santykių. „Mes nesame suinteresuoti konfrontacija ir jos nenorim, juo labiau su tokia šalimi kaip JAV“, – sakė V. Putinas.