Pasaulyje

2019.02.20 08:06

V. Putinas skaitys metinę kalbą: ar užsimins apie valstybę su Baltarusija?

Trečiadienį vidurdienį (Rusijos laiku) prezidentas Vladimiras Putinas Kremliuje perskaitys tradicinę metinę kalbą.  Tai – jau 15-oji tokia jo kalba. Praėjusiais metais didžioji V. Putino kalbos dalis buvo skirta naujausiai Rusijos karinei technikai, šiemet Rusijos politologai tikisi, kad V. Putinas turėtų pradėti kalbėti apie eilinių rusų padėtį – nes toliau smunkančios jų realiosios pajamos smukdo ir prezidento reitingus.

Viena iš itin aktyviai Rusijoje diskutuojamų temų, ar savo kalboje V. Putinas užsimins apie sąjunginę valstybę su Baltarusija. Per ilgą Baltarusijos režimo lyderio Aliaksandro Lukašenkos vizitą į Sočį abu prezidentai labai nenoriai komentavo šią temą.

Kita vertus, net ir prailgintos V. Putino kadencijos baigsis 2024-aisiais ir jam reikės sugalvoti naują būdą, kaip išsilaikyti savo suverenios demokratijos vadovo poste.

Vienas tokių variantų – prisijungti Baltarusiją, įvesti bendrą valiutą ir kitus jungtinės valstybės atributus ir tada tapti jos prezidentu. 66-erių V. Putinui, vis dar demonstruojančiam puikią fizinę formą, tai būtų bilietas į tikrai ilgą valdymą.

Bet eiliniams rusams labiau rūpi prailgintas pensinis amžius, padidintas PVM ir toliau mažėjančios realiosios pajamos. Taip pat rūpi ir politinės represijos prieš tuos, kurie, pasirinko šūkį, kad Rusijai geriau bus be V. Putino.  Paskutinis toks protestas dėl namų arešte laikomos „Atviros Rusijos“ fondo aktyvistės Anastasijos Ščerbakovos praeitą savaitgalį įvyko Maskvoje ir Sankt Peterburge. 

„Manau, svarbiausias dalykas, kad mes neišsigandome, išėjome į gatves ir Maskvos valdžia pasielgė pagal konstituciją – tiesiog leido mums eiti“, – kalbėjo
protesto organizatorė Julia Galjamina.

Rusijos režimas dabar smarkiai suvaržė tokių akcijų organizavimo galimybes, o V. Putino  naujai sukurta nacionalinė gvardija oficialiai deklaruoja, kad jos tikslas –kovoti su spalvotomis revoliucijomis.  

Daugiau apie tai – Sauliaus Masalsko reportaže.