Pasaulyje

2019.03.01 06:38

Iranas, kovodamas su „Vakarų įtaka“, užsimojo uždrausti šunis

LRT.lt2019.03.01 06:38

Irano valdžia ir toliau kovoja su tuo, ką vadina žalinga Vakarų įtaka. Naujas šalyje priimtas įstatymas uždraudė viešose vietose vedžioti šunis. Tuo pasipiktinę gyvūnų augintojai visoje šalyje žada nepaisyti draudimo ir viešai pažeidinėti įstatymą, praneša „The Independent“.

31-erių iranietė Asala Bahrierada visur keliauja su savo Ši Cu veislės šuniu Tedžiu. Moteris net nakvojo automobilyje su savo augintiniu, kai viešėjo pas mamą, kuri nemėgsta šunų. Sužavėta dukters pasišventimo būti su savo augintiniu, motina galiausiai atlyžo ir leido jai būti namuose kartu su mylimu šuneliu. „Dabar mes abi su mama nebegalime įsivaizduoti gyvenimo be Tedžio, – sako A. Bahrierada. – Niekas negali jo iš manęs atimti, net policija.“

Tačiau dabar dėl šunų auginimo Teherane verda aršios diskusijos. Praėjusią savaitę šunys atsidūrė 40 metų besitęsiančių diskusijų dėl Vakarų įtakos centre, kai policijos vadovas Hosseinas Rahimis pranešė, kad viešose vietose uždraudžiama vaikščioti su šunimis, rašo „The Independent“.

Taip pat uždrausta vežtis šunis automobiliuose. Islamas vertina šunis kaip nešvarius gyvūnus. Sarginiai šunys yra toleruojami, bet kaip naminiai gyvūnai – nepriimtini. Vis tik, daugelis iraniečių mano kitaip.

Augintinius mėgsta

Šunų Teherane yra visur. Vokiečių aviganiai su pavadėliais vedžiojami bulvaruose, Sibiro haskiai dūksta žiemos sniege, čihuahua lekuoja išlindę pro automobilių langus, jau nebekalbant apie daugybę buvusių benamių šunų, kuriuos priglaudė gyvūnų mylėtojai.

AFP/Scanpix nuotr.

Didėjantį augintinių skaičių fiksuojantys Irano pareigūnai nuolat kartoja raginimus imtis priemonių, kurios apribotų plintančią nuostatą, kad šuo – geriausias žmogaus draugas, rašo „The Independent“.

„Šunys viešose vietose sukelia baimę ir nerimą“, – tvirtino H. Rahimis per valstybinei Irano televizijai priklausančio Jaunųjų žurnalistų klubo laidą. Su juo sutinka pusiau valstybinės naujienų agentūros „Fars“ kalbinti žmonės, kurie skundžiasi, kad šunys sugadina visą parkų ir kitų viešų poilsio vietų teikiamą džiaugsmą.

„Šunų savininkai ignoruoja Islamo įsakymus ir paveikti vakarietiškų kanalų atsiveda savo gyvūnus į parkus, taip priversdami blogai jaustis kitus lankytojus“, – rašo vienas komentatorius internete. „Raginame institucijas griežtai susitvarkyti su šiais šunimis“, – priduria kitas.

Griežti draudimai

Griežtų pažiūrų politikė Hamidreza Taraghi per interviu pareiškė, kad „vertinant religiniu požiūriu, ten, kur šuo sėdi ar vaikšto, mes negalime melstis“. Ji sako, kad šunimis besiskundžiančių žmonių daugėja. Dar daugiau, ji tvirtina, kad šunis laikantys žmonės prisideda prie JAV sankcijų.

„Mes patiriame ekonominių sunkumų, bet šunų savininkai kasmet milijonus dolerių išleidžia šunų maistui. Mums reikia šių pinigų svarbesniems dalykams“, – sako ji.

AFP/Scanpix nuotr.

Draudimas vesti šunis pasivaikščioti viešose vietose yra toli gražu ne vienintelis taikomas iraniečiams. Griežtų pažiūrų dvasininkai kaip išgalėdami stengiasi žmones atgrasyti nuo nuodėmių.

To siekdami jau yra uždraudę šokti, gerti alkoholį, moterims rodytis viešoje vietoje neprisidengus galvos ir nemažai kitų dalykų. Tačiau realybėje iraniečiai ir Islamo sergėtojai nuolat „derasi“.

Taigi, šokiai Irane egzistuoja, kai kurie žmonės geria alkoholį, o galvos apdangalai nukrenta dažniau nei galima tikėtis. Tačiau bausmės gali būti griežtos, pažeidėjai baudžiami, kartais net masiškai. Vis dėlto, pažeisti oficialias taisykles tapo taip įprasta, kad nedaug žmonių tai vertina kaip nusikaltimą, rašo „The Independent“.

Buvo metas, kai griežtų pažiūrų religijos sekėjai pranešinėjo apie pažeidėjus. Tačiau šiomis dienomis nepopuliarių įstatymų vykdymą prižiūri beveik vien tik policija, o kaimynai, draugai ir nepažįstamieji turi kitų reikalų.

A. Bahrierada sako, kad kaip ir daug ankstesnių įsakų, draudimas vesti šunis pasivaikščioti nėra vertinamas labai rimtai: „Su Tedžiu kasdien vaikštome parke ir policija su mumis elgiasi draugiškai“.

Vertinant pagal augantį veterinarijos klinikų Teherane skaičių, šunų ir kačių skaičius sparčiai didėja. Tiesa, į kates Islamo sekėjai žiūri atlaidžiau. Prieš porą dešimtmečių, vienintelė vieta, kur gyvūnui galėjo suteikti pagalbą, buvo Teherano universitetas, kuriame veikė besimokančių veterinarų klinika, primena „The Independent“.

AFP/Scanpix nuotr.

Dabar duris atvėrė daugybė klinikų. Vienoje jų dirbantis veterinaras Damoonas Ansaris pastebi, kad šunų savininkams dar reikia daug išmokti.

„Reikia šviesti šunų savininkus. Jie turi turėti ne tik teises, bet ir pareigas. Dideliems šunims reikia dresavimo, reikia rinkti jų išmatas, privalu mokytis vaikus, kaip elgtis su gyvūnais. O kalbant apie šunų vedžiojimą, negali būti jokių kompromisų. Juos būtina nuolat vedžioti lauke“, – teigia veterinaras. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.