Pasaulyje

2019.02.18 14:47

Europai teks spręsti, ką daryti su prie „Islamo valstybės“ prisijungusiais piliečiais

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas pareiškė, kad Vokietija, Didžioji Britanija ir Prancūzija turi prisiimti 800 „Islamo valstybės“ kovotojų ir juos teisti, nes kitaip jie bus paleisti ir tuomet atvyks į Europą. Džihadistams prarandant teritoriją reikės spręsti klausimą, ką daryti su europiečiais, prisijungusiais prie „Islamo valstybės“. Prancūzija sutinka priimti savuosius, Vokietija sako, kad bus itin sudėtinga, o Didžioji Britanija sako, kad tie asmenys grįžti galės tik tada, jeigu juos patvirtins konsulatas Turkijoje.

„Islamo valstybė“ praranda teritoriją Sirijoje. Ši grupuotė, paskelbusi kurianti pasaulinį kalifatą, vienu metu buvo kontroliavo teritoriją, prilygstančią Didžiajai Britanijai. Dabar jai liko vos keli kilometrai.

„Jų kontroliuojama teritorija dabar visiškai suspausta. Jie nebeturi radijo stotelių, todėl daug tarpusavyje nekalba. Čia buvo centrinė vadavietė, dabar sunaikinta,“ pasakoja Sirijos demokratinių pajėgų kovotojas Šeldaras Hasakeh.

„Islamo valstybės“ okupuotos teritorijos išvaduotos daugiausia amerikiečių remiamų kurdų pajėgų ant žemės ir pasaulinės koalicijos iš oro pastangomis.

Tačiau džiaugiantis pergale, reikia nepamiršti svarbaus dalyko, kurį geriausiai Miunchene įvardijo Kataro vicepremjeras.

„Pastarosiomis dienomis girdime, kad terorizmas nugalėtas, „Islamo valstybė“ nugalėta. Turėtume sakyti, kad teritorijos, kurias kontroliavo „Islamo valstybė“ ar teroristai, išlaisvinamos, bet nei terorizmas, nei „Islamo valstybė“ nenugalėti. Ideologija ir toliau egzistuoja, žmonės vis dar ten ir priežastys, dėl kurių prisijungia, – išlieka“, – sakė Mohamedas bin Abdulrahmanas al-Thani.

Po Donaldo Trumpo raginimo priimti kovotojus atgal trys šalys, kurioms ir buvo adresuotas raginimas, reagavo skirtingai. Prancūzija iš principo sutinka priimti, tirti ir teisti Prancūzijos piliečius, kurie kovojo už džihadistus. Vokietijos užsienio reikalų ministras tikina, kad tai padaryti bus be galo sunku, ypač jeigu asmenys turi vaikų.

Didžiajai Britanijai tai jau ne tik teorinis klausimas. Prieš kelias savaites viename interviu džihadisto žmona, devyniolikmetė Britanijos pilietė pareiškė norėsianti grįžti.

Shamima Begum į Siriją išvyko dar paauglė ir su islamistų kovotoju susilaukė trijų vaikų, jie iki paskutinės akimirkos slapstėsi grupuotės dar kontroliuojamose teritorijose. Tačiau dabar yra pabėgėlių stovykloje, Sirijoje.

„Jie neturi jokių įrodymų, kad kažką pavojingo dariau. Kai nuvykau į Siriją, ten buvau tik namų šeimininkė“, – sakė Sh. Begum.

Jeigu nebus įrodymų, kad Sh. Begum užsiėmė su terorizmu siejama veikla, neleisti jai grįžti gali būti problema.

„Nors yra pranešimų, kad ji atidavė savo pasą, ir kitų sudėtingų dalykų, teoriškai ji yra Britanijos pilietė. Taigi jeigu ji ras išteklių grįžti, nemanau, kad yra teisinių mechanizmų, kuriais galėtume tai neleisti“, – atvejį komentavo Karališkojo tarnybų instituto tyrėja Emily Winterbotham.

Grįžtančius žmones reikia kruopščiai patikrinti, kad vėliau neįvyktų nelaimė ar neįsileistume į savo šalį „Islamo valstybės“ teroristų. Tai yra problema ir ją reikės spręsti visos Europos Sąjungos mastu – šiandien sutiko ir bendrijos užsienio reikalų ministrai. Daugelio teigimu, reikės rasti sprendimą visos ES mastu, nes asmenys, grįžę į vieną šalį, galės išvykti į kitas.

Plačiau – reportaže